وبلاگ دکتر پریسا

siatics.jpg

حتما تا حالا  نام عصب سیاتیک رو شنیدید یا با درد سیاتیک آشنا هستید. اما سیاتیک چیه؟ سیاتیک نام بزرگترین و طولانی ترین عصب بدن هست که از مهره های کمری شروع میشه و ترکیبی از ۵ عصب هست (ال۴، ال ۵، اس ۱، اس۲، اس۳) که از داخل استخوان لگن و باسن رد میشه، از پشت ران عبور میکنه و به عضلات ساق و پا عصب دهی میکنه و مسئول حس و حرکت قسمت زیادی از اندام تحتانی هستش.

این عصب در طول مسیر خود ممکنه تخت فشار قرار بگیره یا که آسیب ببینه. امکان آسیب به عصب از کنار مهره های کمر وجود داره و به علت دیسکها و آسیب اعصاب تشکیل دهنده اش در طول باسن و ران تا انگشتان هم احتمال آسیب وجود داره.

درد سیاتیک به دردی گفته میشه که در مسیر عصب سیاتیک ایجاد میشه، از قسمت انتهایی کمر شروع میشه، در لگن گسترش پیدا میکنه و به سمت پا کشیده میشه. این درد معمولا یکطرفه هست، با وجود اینکه درد سیاتیک ممکنه شدید باشه بسیاری از موارد در طی چند هفته بدون نیاز به جراحی با روش های غیر جراحی بهبود پیدا میکنه.

شیوع درد های سیاتیک در طول زندگی ۱۳ تا ۴۰ درصد و احتمال بروز یک اپیزود در یک سال ۱ تا ۵ درصد هست.

نمودار اینفوگرافیک شیوع درد سیاتیک در افراد

علایم درد سیاتیک

مشخص ترین علائم درد سیاتیک ،دردی هست که از مهره های پایین کمر شروع میشه و به پشت باسن و سپس به پشت ران و ساق پا تیر میکشه . فرد بیمار احساس ناخوشایندی را در کل پا دارد اما معمولا درد مثل طنابی از بالا تا پایین کشیده میشه، کیفیت درد میتونه از یک حس سنگینی پا تا بی حسی و درد تیز و تیرکشنده متفاوت باشه. گاهی بیماران از یک حس برق گرفتگی یا شوک الکتریکی در این مسیر شکایت میکنند. این درد با عطسه یا سرفه میتونه افزایش پیدا کنه. در برخی افراد حس گزگز، سوزن سوزن شدن و بی حسی در اندام تهتانی وجود داره.

 

کی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

درد سیاتیک خفیف در طی زمان خود به خود بهبود پیدا میکنه. اگر با درمان های خانگی و استراحت علایم بهبود پیدا نکرد یا شدت درد بیشتر شد و علایم بیش از یک هفته طول کشید باید به پزشک مراجعه کنید.

در موارد زیر درمان باید به صورت اورژانسی انجام بشه :

 • احساس ضعف در عضلات پا وجود داشته باشد.
 • اگر شروع علایم بعد از یک حادثه باشد مثل تصادف یا سقوط.
 • اگر حس بی اختیاری ادرار یا مدفوع وجود داشته باشد.

نیاز به مراجعه به پزشک در درد سیاتیک

علل درد سیاتیک:

درد سیاتیک وقتی اتفاق می افته که فشاری روی عصب سیاتیک وجود داشته باشه .به عنوان مثال دیسک بیرون زده یا خار استخوانی روی مهره ها میتونن علت درد سیاتیک باشن. در موارد نادری هم عصب به علت تومور تحت فشار قرار میگیره یا در اثر بیماری مثل دیابت آسیب میبینه. سبک زندگی تاثیر زیادی در شروع دردهای سیاتیک داره.

۱۰ علت درگیری عصب سیاتیک:

  1. دیسک بیرون زده
  2. تنگی کانال نخاعی
  3. خار استخوانی
  4. لیزخوردگی مهره ها
  5. سندرم پریفورمیس
  6. التهاب ساکروایلیاک
  7. تومورهای نخاع یا عصب سیاتیک
  8. آسیب و تروما
  9. بارداری
  10. سبک زندگی ناسالم

 

 1. دیسک بیرون زده ی کمر:

  شایع ترین علت آسیب عصب سیاتیک دیسک بیرون زده ی کمر هست. دیسکها مثل بالشتکهایی بین مهره های کمری هستن که با گذشت سن ضعیفتر میشن و در برابر ضربه و حرکات نادرست آسیب پذیر میشن. با بیرون زدگی دیسک از بین دو مهره فشار روی عصب سیاتیک ایجاد میشه، از هر پنجاه نفر یک نفر این حالت رو تجربه میکنه، بیشتر از یک چهارم این افراد بیش از شش هفته علامت دارن و در سه چهارم افراد علایم کمتر از شش هفته و امکان بهبودی بدون جراحی زیاد هست. نود درصد درمان غیرحراحی و ده درصد امکان جراحی پیش میاد.
  این عارضه در دهه ی چهل و پنجاه شایع است، سن متوسط ۳۷ سال است و ۲ تا ۳ درصد شیوع دارد. در یک مطالعه ای در مردان بالای ۳۵ سال ۴.۸ درصد و در زنان بالای ۳۵ سال ۲.۵ درصد شیوع گزارش شده است.

  شیوع دیسک بیرون زده کمر
  نمودار اینفوگرافیک میزان شیوع دیسک بیرون زده کمر در زنان و مردان

  دیسک بیرون زده از دلایل سیاتیک

 2. تنگی کانال نخاع:

  آسیب مهره ها در اثر آرتروز یا دیسکهای بیرون زده در چند سطح باعث ایجاد تنگی در کانال نخاع میشه. این تنگی میتونه بر روی ریشه های عصب سیاتیک فشار بیاره. تنگی کانال نخاعی در افراد بالای ۶۰ سال شایع هست. در بررسی یک مطالعه در ژاپن ۱.۷ تا ۲.۲ درصد در ۴۰ تا ۴۹ ساله ها شایع بوده و ۱۰.۳ تا ۱۱.۲ درصد در ۷۰ تا ۷۹ ساله ها شایع بوده است. در یک مطالعه ی دیگر بروز تنگی کانال نخاع در سطح جامعه ۱۰ درصد گزارش شده است.

  نمودار اینفوگرافیک شیوع تنگی کانال نخاع در افراد

  تنگی کانال نخاع از علل درد سیاتیک

 3. خار استخوانی:

  در اثر گذشت سن احتمال آرتروز در مفاصل مهره ها وجود داره، در آرتروز یا سائیدگی یکی از مواردی که پیش میاید ایجاد خارهای استخوانی در کنار استخوانه. در آرتروز مهره ها هم احتمال وجود این خارهای استخوانی هست و ممکنه بر روی عصب سیاتیک فشار بیاره و علائم درد سیاتیک را باعث بشه. در یک مطالعه در ۹۰ مرد و ۹۰ زن تایلندی که رنج ۱۵ تا ۹۶ سال داشتند در ۹۷.۲ درصد از موارد خار استخوانی گزارش شده که ۸۸ نفر مرد و ۸۷ نفر زن بودند. بیشترین مهره ای که امکان خار استخوانی داشته مهره ی کمری چهارم یا ال۴ بوده است.

  میزان شیوع خار استخوانی
  نمودار اینفوگرافیک میزان شیوع خار استخوانی در زنان و مردان

  خار استخوانی و سیاتیک

  خوار استخوانی 2

 4. لیزخوردگی مهره ها   (Spondylolisthesis) :

  خیلی از افراد که دچار لیزخوردگی مهره میشن علامتی ندارند و در ۵ تا ۲۰ درصد از رادیوگرافیهای کمر لیزخوردگی دیده میشه. لیزخوردگی در بعضی افراد کمر درد ایجاد میکنه و اگر این لیز خوردگی فشار روی ریشه های عصب ایجاد کنه باعث درد سیاتیک میشه.

  شیوع لیزخوردگی مهره ها
  نمودار اینفوگرافیک شیوع لیزخوردگی مهره ها در افراد
 5. سندرم پریفورمیس:

  این عضله در قسمت عمقی باسن قرار داره که مهره ی انتهایی را به قسمت بالایی استخوان ران متصل میکنه و به طور مستقیم از پشت عصب سیاتیک عبور میکنه. در صورت اسپاسم این عضله فشار بر عصب سیاتیک وارد میشه و باعث ایجاد علائم درد سیاتیک میشه.
  شیوع سندرم پریفورمیس در خانمها شایعتره و در حدود ۵ تا ۳۶ درصد از علت کمر درد را شامل میشه. به عنوان مثال وقتی شما یک کیف پول حجیم رو در جیب پشت قرار میدید و روی اون مینشینید، همین کار میتونه سندرم پریفورمیس ایجاد کنه. این حالت فشار مزمنی رو روی عضله پریفورمیس که در عمق باسن هست وارد میکنه و علایم درد سیاتیک شروع میشه. پس با قرار دادن کیف پول در جیب جلوی خودتون این عارضه جلوگیری کنید.

  شیوع پریفورمیس در افراد
  نمودار اینفوگرافیک شیوع سندروم پریفورمیس در افراد

  سندروم پریفورمیس و سیاتیک

 6. التهاب مفصل ساکروایلیاک:


  التهاب مفصل ساکروایلیاک یکی دیگه از دلایل بروز درد سیاتیک هست. دوتا مفصل ساکروایلیاک در دو طرف کمر وجود داره که محل اتصال ساکرون یا انتهای کمر به استخوان لگن هست. ممکنه یکی یا هر دوی این مفاصل دچار التهاب بشه و این التهاب میتونه درد باسن در انتهای کمر ایجاد کنه که این درد انتشاری هست و به پایین تیر میکشه. این عارضه در حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد از کمر دردها را شامل میشود. با نشستن طولانی یا بالا رفتن از پله درد بیشتر میشه، التهاب ساکروایلیاک در اثر آرتریت، التهاب مفصلی، آسیب و ضربه، حاملگی و عفونت ایجاد میشه.

  میزان شیوع التهاب ساکروایلیاک در افراد
  نمودار اینفوگرافیک شیوع التهاب مفصل ساکروایلیاک در افراد

  ساکروایلیاک از دلایل سیاتیک

 7. تومورهای نخاع یا تومورهای عصب سیاتیک:

  در موارد بسیار نادر عصب سیاتیک ممکن است در اثر تومورهای نخاع یا خود عصب تحت فشار قرار بگیره. با بزرگ شدن تومور فشار روی اشاعه عصب سیاتیک وارد میشود و علایم شروع میشود. شیوع تومورهای بدخیم طناب نخاعی و مهره ها ۰.۰۸ در ۱۰۰۰۰۰ نفر در سال است و شیوع تومورهای خوشخیم ۵.۱۷ در ۱۰۰۰۰۰ نفر است که ۰.۱۴ در ۱۰۰۰۰۰ نفر مرد و۰.۱۱ در ۱۰۰۰۰۰ نفر زن هستند.
  در تومورهایی که در خود عصب سیاتیک ایجاد میشن ، تومور شوانوما از همه بیشتره. این تومور بین ۲۰ تا ۵۰ سالگی دیده میشه و یک درصد کل شوانوماهایی که ممکنه در قسمتهای مختلف بدن ایجاد بشه مربوط به عصب سیاتیک هست.

  1. شیوع تومورهای نخاع در جامعه
   نمودار اینفوگرافیک میزان شیوع تومورهای نخاع در جامعه
   تومور نخاع و سیاتیک
   تومور نخاع از دلایل درد سیاتیک

    

   تومور سیاتیک
   تصویر تومور سیاتیک

    

   تومور مهره و سیاتیک
   تصویر تومور مهره در بروز سیاتیک
 8. آسیب و تروما:


  آسیب فیزیکی بر اثر ضربه ،تصادف موتور، سقوط از ارتفاع، آسیبهای ورزشی مثلا در فوتبال میتونه با ایجاد شکستگی در مهره باعث له شدگی عصب سیاتیک و شروع دردهای سیاتیک بشه که این مورد ۳۰ درصد موارد آسیب عصب سیاتیک را شامل میشه.

   مواردی که تروما باعث آسیب عصب سیاتیک میشه :
  ۱-  آسیب استابولوم (قسمتی از استخوان لگن) که آسیب استابولوم بعد از تروما میشه پست تروماتیک
  ۲-   آسیبهای عصب سیاتیک که در طی جراحیهای لگن ایجاد میشه،
  ۳-  عارضه ی دیررس بعد از جراحی.

  شیوع آسیب سیاتیک در تروما
  نمودار اینفوگرافیک شیوع آسیب سیاتیک بر اثر تروما

  تروما از علل سیاتیک

 9. بارداری:


  خانمهای باردار بیشتر در معرض درد سیاتیک هستند که خیلی ها به اشتباه این مسئله رو به دیسک کمر مربوط میدانند، در حالی که در بارداری وزن سنگین جنین و رحم روی عصب سیاتیک فشار میاره و باعث ایجاد درد میشه. از طرفی مفاصل ساکروایلیاک هم در حاملگی بیشتر در معرض خطر هستند. این آسیب در ۱ درصد خانمها دیده میشه.

  شیوع ساکروایلیاک در بارداری
  ایفوگرافیک شیوع التهاب مفصل ساکروایلیاک در زنان باردار

  حاملگی و کمردرد

 10. سبک زندگی ناسالم:


  زندگیهایی که فاقد تحرک هستش، نشستن طولانی مدت، بلند کردن اجسام سنگین، چاقی و رانندگی طولانی مدت همه روی عصب سیاتیک فشار میارن و ممکنه باعث ایجاد آسیب عصب سیاتیک بشن.

  موارد نادر دیگه ای هم داریم که ممکنه باعث ایجاد آسیب عصب سیاتیک بشن. :مثل عفونت، دیابت و سیگار و …

۳ راه پیشگیری از ایجاد درد در عصب سیاتیک:

 1. ورزش مرتب: برای اینکه کمرتون قوی باشه باید توجه خاصی به عضلات اطراف مهره ی کمر و شکم داشته باشید. ورزشهای مرتب تنه به این تقویت عضلانی کمک میکنه.
 2. رعایت اصول در نشستن: صندلی با ساپورت پشتی مناسب، محل درست برای تکیه گاه آرنج بسیار مهمه. با قرار دادن پشتی یا بالشت در قوس کمر میتوانیم قوس نرمال کمر رو حفظ کنیم.
 3. حفظ مکانیک درست بدن: اگر برای مدت طولانی می ایستید یکی از پاهاتون روی یک چهارپایه کوتاه قرار بدید. اگر جسم سنگینی رو بلند میکنید بیشتر فشار رو به جای کمر، روی پاهاتون وارد کنید. برای برداشتن اجسام سنگین به جای کمر، زانوهاتون رو خم کنید. اگر جسم سنگین بود حتما از کسی کمک بگیرید.

تشخیص درد سیاتیک :

 •   پزشک متخصص در معاینه ی بالینی قدرت عضلات و رفلکسهای شما رو بررسی میکنه. راه رفتن روی پاشنه و پنجه رو بررسی میکنه، حرکاتی که باعث تشدید درد سیاتیک میشه رو تست میکنه و درنتیجه به تشخیص نهایی به کمک سایر روشهای تشخیصی میرسه. تستهای تصویربرداری، گرافیک ساده خارهای استخوانی یا شکستگی مهره هارو نشان میدن.
 •  ام آر آی (MRI) جزییات استخوان و بافت نرم رو نشان میده مثل بیرون زدگیهای دیسک کمر یا وجود توده های نخاع یا عصب سیاتیک که این تشخیص رو راحت تر میکنه.
 •  نوار عصب و عضله، این تست مسیر اعصاب رو بررسی میکند و پاسخ های عضلانی در عضلات مختلف رو میسنجه، اگر فشار روی عصب سیاتیک باشه مثل دیسک بیرون زده یا تنگی نخاعی از طریق نوار عصب و عضله مشخص میشه و اینکه شدت درگیری چقدر هست و اینکه آیا درگیری جدید هست یا قدیمی بررسی میشه.
  تست نوار عصب و عضله برای سیاتیک

درمان درد سیاتیک :

 • درمان دارویی: ضد التهاب، شل کننده ی عضلانی، مسکن، ضد تشنج و استفاده از کمپرس یخ و گرما و استراحت.
 • درمانهای فیزیکی: برنامه ی توانبخشی بعد از دوره ی حاد کمر درد توسط متخصص طب فیزیکی انجام میشه. این برنامه شامل روشهای لیزر تراپی، تزریق نقاط درد، شوک ویوتراپی، ورزشهای تقویت کمر، طب سوزنی و سایر روشها هست که باعث تقویت عضلات کمر میشه و در نهایت موجب برگشت فعالیت فرد به زندگی عادی میشه.
 • تزریق استرویید: در برخی از موارد، پزشک متخصص تزریق استرویید به اطراف عصبها توصیه میکنه. استرویید باعث رفع التهاب موضعی عصب میشه.
 • جراحی: اگر بیمار موارد زیر رو داشته باشه احتمال اینکه به جراحی نیاز داشته باشه زیاد هست:
    1. بی اختیاری ادرار و مدفوع
    2. بی حسی نواحی تناسلی و اطراف مقعد
    3. ضعف پیشاوندی عضلانی در اندامهای تحتانی

 

اگر شما هم دچار درد سیاتیک هستید تجربیاتتون رو بنویسید. اگر نیاز به مشاوره در این مورد دارید برامون کامنت بذارید تا با شما تماس بگیریم.

من، دکتر پریسا یوسف فام سه روز در هفته برای ویزیت شما در مطبم هستم. میتونید حضوری برای ویزیت تشریف بیارید فقط حتما قبلش وقت رزرو کنید.

دکتر پریسا یوسف فام

رزرو وقت با دکتر پریسا  


cover-1200x597.jpg

بی حسی دست یکی از مشکلات ناخوشایندیه که ممکن برای خیلی از افراد در زندگی رخ بده. وقتی میگیم بی حسی یا یا گزگز شدن دست منظورمون حالتیه که وقتی روی دستمون خوابیده باشیم موقع بیدار شدن حس می کنیم، که به نام های بی حسی،گز گز، مور مور شدن یا سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی دست شناخته میشه.

در کنار حالت های فوق امکان داره درد و ضعف عضلانی هم در دست اتفاق بیفته. در این مقاله ۳۰ علت بی حسی دست رو به همراه روش های تشخیص و درمانش توضیح میدم براتون:

 1. سندروم تونل کارپ یا گیرافتادگی عصب مدیَن در مچ دست
 2. دیسک های گردن
 3. آرتروز مهره های گردن
 4. دنده گردنی یا سندروم خروجی قفسه سینه(TOS)
 5. گیر افتادگی عصب اولنار در دست
 6. حاملگی
 7.  دیابت
 8. بی حسی دست در اثر کمبود ویتامین ها
 9. داروها
 10. سندروم درد میوفاشیال
 11. بی حسی دست در اثر سکته مغزی
 12. بیماری رماتیسم مفصلی
 13. بیماری ام اس
 14. بیماری لوپوس
 15. سلیاک یا حساسیت به گلوتن
 16. عفونت باکتریایی لایم
 17. هپاتیت B و هپاتیت C
 18. HIV
 19. بی حسی دست به علت جذام
 20. بی حسی دست به علت زونا
 21. کم کاری تیروئید
 22. سموم یا توکسین
 23. بی حسی دست به دلیل فیبرومیالژی
 24. کیست های گانگلیون
 25. پدیده رینود
 26. بی حسی دست در اثر مسمومیت ناشی از الکل
 27. بیماری  واسکولیت(التهاب دیواره عروق خونی)
 28. سندروم گیلن باره
 29. گز گز دست در اثر التهاب اپی کوندیل آرنج
 30. بیماری آمیلوئیدوز

 

علت های بی حسی دست رو می تونیم در ۵ دسته کلی قرار بدیم :

دسته اول : علل شایع بی حسی دست

 1. سندروم تونل کارپ یا گیرافتادگی عصب مدیَن در مچ دست

  این شایع ترین علت بی حسی هست که به علت گرفتگی عصب مدین در مچ دست اتفاق می افته.
  علائمش چیاست؟
  بیماران، بی حسی، گزگز شدن و خواب رفتگی را در سه انگشت شست، اشاره و میانی احساس می کنن؛ در ابتدا علایم فقط شب ها هست و به تدریج با پیشرفت بیماری، روزها هم ایجاد می شه و با شدت یافتن بیماری ممکنه قدرت دست هم کاهش پیدا کنه و اجسام از دست بیمار بیفتن.
  روش تشخیص و درمان چیه؟
  روش تشخیص این بیماری نوار عصب و عضله ست. بر حسب نتایج اون، پزشک متخصص به شما پیشنهاد درمان میده که می تونه جراحی یا بعضی وقت ها غیر جراحی باشه. هرچقدر تشخیص سریعتر و زودتر و در مراحل اولیه صورت بگیره احتمال درمان کامل با روش های غیر جراحی وجود داره ولی در موارد شدید نیاز به عمل جراحی هست.
  پس اگر این علائم رو داشتید، معطل نکنید. سریع تست نوار عصب و عضله بگیرید.

   

  درصد نیاز به جراحی تونل کارپ در افراد
  نمودار اینفوگرافیک نسبت درمان جراحی به غیر جراحی در سندروم تونل کارپ
  شیوع سندروم تونل کارپ بین خانم ها و آقایان
  نمودار اینفوگرافیک نسبت شیوع سندروم تونل کارپ در بی حسی دست بین خانم ها و آقایان

   

  شدت شیوع سندرم تونل کارپ در خانم ها
  اینفوگرافیک شدت شیوع سندوم تونل کارپ بین خانم ها در ۳ حالت شدید متوسط و خفیف
 2. دیسک های گردن

  ستون فقرات گردن از ۷ مهره و دیسک های بین مهره ای تشکیل شده . با بیرون زدگی دیسک های بین مهره ای از محل خود یا همان فتخ دیسک فشار بر اعصاب مجاور وارد میکنه.
  علائمش چیه؟
  دیسک گردن در بیمار باعث درد گردن انتشاری یا بند به دست، بی حسی و گزگز دست ،درد تیر کشنده به بازو و ضعف اندام میشه.
  روش های تشخیص و درمان دیسک گردن چیه؟
  روش تشخیص برای این حالت شامل MRI و نوار عصب و عضله ست که بر حسب نتایح این دو تست پزشک متخصص تصمیم به درمانهای غیر جراحی یا جراحی می گیره.

  درصد نیاز به جراحی دیسک گردن در افراد
  نمودار اینفوگرافیک نسبت درمان جراحی به غیر جراحی در دیسک های گردن
 3. آرتروز مهره های گردن

  در افراد مسن به دنبال ایجاد آرتروز در بقیه ی مفاصل مهره های گردن هم دچار آرتروز می شن.
  علاوم آرتروز چیه؟
  آرتروز باعث ایجاد فشار بر اعصاب مجاور،درد تیرکشنده ی گردن و دستها،بی حسی و گزگز دست میشه.
  روش های تشخیص و درمانش چیه؟
  روش های تشخیصی آرتروز عکس ساده ی رادیولوژی، MRI و نوار عصب و عضله هست و برحسب نتایج این تست ها پزشک متخصص تصمیم به درمانهای غیر جراحی یا جراحی می گیره.

  درصد نیاز به جراحی آرتروز گردن
  نمودار اینفوگرافیک نسبت درمان جراحی به غیر جراحی در آرتروز گردن
 4. دنده گردنی یا سندروم خروجی قفسه سینه(TOS)

  دنده گردنی به وجود دنده ی اضافه در ناحیه گردن گفته میشه که باعث تنگی در محل خروج اعصاب گردن به سمت دست میشه.

  علائمش چیاس؟
  بیمار، با درد گردن، بی حسی کف دست و انگشتان و در مواردی لاغر شدن عضلات کف دست مراجعه می کنه.
  تشخیص و درمانش چطوریه؟
  در طی بررسی در عکس ساده و نوار عصب و عضله این بیماری تشخیص داده میشه و برحسب شدت بیماری، تصمیم به جراحی یا درمانهای غیرجراحی گرفته میشه.

  درصد نیاز به جراحی دنده گردنی
  نمودار اینفوگرافیک نسبت درمان جراحی به غیر جراحی در دنده گردنی
 5. گیر افتادگی عصب اولنار در دست

  عصب اولنار یکی از عصب های مهم دسته که دو انگشت کوچیک و حلقه رو عصب دهی می کنه.
  علائمش چیه؟
  بیمار با بی حسی دو انگشت آخر مراجعه می کنه. با توجه به اینکه این عصب از ناحیه آرنج عبور میکنه بیشتر بیمارانی که این مشکل رو دارن کسانی هستن که یا شکستگی قدیمی در آرنجشون داشتن یا اغلب آرنجشون در محل سفت قرار میگیره و یا آرنجشون دچار ضرب دیدگی شده. این بیماری در تایپیست ها و نویسندگان هم وجود داره و گاهی هم بدون علت خاص اتفاق می افته.
  روش تشخیص و درمانش چیه؟
  تشخیص این بیماری با نوار عصب و عضله هست و بر حسب شدت بیماری پزشک متخصص تصمیم به اقدامات جراحی یا غیر جراحی می گیره.

  انواع درد در اولنار نوروپاتی
  نمودار اینفوگرافیک انواع درد در گیر افتادگی عصب اولنار
 6. حاملگی و بی حسی دست و پا

  به علت ورمی که در طی حاملگی ایجاد می شه و باعث ایجاد سندروم تونل کارپ در خانم های باردار میشه، امکان فشار روی بعضی از اعصاب در دست و پا وجود داره که می تونه باعث بی حسی دست و پا بشه. اغلب بعد از اینکه بارداری تموم میشه این علائم از بین میرن ولی در ورم های شدید امکان آسیب دائمی به اعصاب وجود داره .
  روش تشخیص و درمانش چیه؟
  حتما در طی حاملگی باید تست نوار عصب و عضله انجام بشه و طبق اون درمان های لازم انجام بگیره.

  در مورد تست نوار عصب و عضله بیشتر بدونید.

  شیوع سندروم تونل کارپ در حاملگی
  نمودار اینفوگرافیک شیوع سندروم تونل کارپ در حاملگی

  درصد نیاز به جراحی در تونل کارپ در حاملگی
  نمودار اینفوگرافیک درصد نیاز به جراحی در سندروم تونل کارپ در حاملگی
 7. بی حسی دست و پا به علت دیابت

  در دیابت های کنترل نشده و طولانی آسیب اعصاب دست و پا ایجاد میشه که علتش هم میتونه سندروم تونل کارپ باشه هم میتونه نوروپاتی یا ضعیف شدن اعصاب دست و پا باشه.
  علائمش چیه؟
  بیمار در این حالت با بی حسی دست و پا در نواحی دستکش و جوراب مراجعه می کنه.
  روش تشخیص و درمانش چیه؟
  با انجام نوار عصب و عضله شدت بیماری تشخیص داده میشه و اقدامات لازم برای درمان و جلوگیری از پیشرفت بیماری انجام خواهد شد.

  شیوع سندروم تونل کارپ در دیابت
  نمودار اینفوگرافیک شیوع سندروم تونل کارپ در دیابت
 8. بی حسی دست و پا به علت کمبود ویتامین ها

  کمبود ویتامین های B1،B6،B12 و ویتامین E می تواند باعث بی حسی دست و پا بشه که با انجام آزمایشات لازم بررسی میشه.

 9. دارو ها نیز ممکن است از دلایل بی حسی دست باشند

  داروهای زیادی می تونن باعث ایجاد بی حسی در دست ها بشن، شایعترین حالت در شیمی درمانی در سرطانها هست
  علائمش چیه؟
  در این حالت، بیمار بعد از مدتی دچار بی حسی و گزگز دست ها میشه. سایر داروهایی که می تونن این حالت رو ایجاد کنن عبارتند از داروهای HIV، داروهایی مثل آمیودارون، هیدرالازین، مترونیدازول،فنیتوئین

  شیوع نوروپاتی بعد از شیم درمانی
  نمودار اینفوگرافیک شیوع نوروپاتی بعد از شیمی درمانی
 10. سندروم درد میوفاشیال

  در این بیماری نقاط دردناک موضعی در عضله و بافت نرم ایجاد می شه که نقاط ماشه ای نامیده می شن.
  علائمش چیه؟
  این سندروم گاهی چنان درد زیادی در ناحیه گردن و ین دو کتف ایجاد می کنه که مثل درد دیسک گردن هست. در مواردی باعث ایجاد بی حسی دست هم میشه.
  روش های تشخیص و درمانش جیه؟
  تشخیصش با معاینه بالینی و تست نوار عصب و عضله است و با روش های طب فیزیکی به صورت غیرجراحی قابل درمان هست.

  شیوع درد میوفتشیال در افراد
  نمودار اینفوگرافیک شیوع سندروم میوفاشیال در زنان و مردان
 11. بی حسی دست در اثر سکته مغزی

  یکی از مواردی که در بی حسی دست بیمار را دچار نگرانی میکنه سکته مغزی هست.
  علائمش چیه؟
  در سکته مغزی معمولا بیمار بطور ناگهانی در یک سمت بدن یا یک اندام خود دچار ضعف و بی حسی میشه. ممکنه فرد اختلال تعادل یا گفتاری هم پیدا کنه که سریعا باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنه. لازم به ذکر است گزگز انگشتان دست به تنهایی در سکته مغزی شایع نیست.

  بهبودی بی حسی بعد از سکته مغزی
  نمودار اینفوگرافیک بهبودی علائم حسی و حرکتی پس از سکته مغزی

  دسته دوم :بی حسی دست به علت بیماری های خودایمنی

 12. بیماری رماتیسم مفصلی

  رماتیسم یک بیماری خود ایمنیه که با درد و ورم مفاصل همراهه و اغلب در مچ و انگشتان دست ایجاد میشه و می تونه با ایجاد فشار روی اعصاب مجاور باعث بی حسی دست و انگشتان بشه.

  شیوع بی حسی دست در رماتیسم مفصلی
  نمودار اینفوگرافیک شیوع بی حسی دست در مبتلایان رماتیسم مفصلی

   

 13. بی حسی دست به علت بیماری ام اس

  ام اس از شایع ترین بیماری های مغز و اعصابه. یک بیماری خود ایمنیه که تاثبر مستقیم روی سیستم عصبی داره.
  علائمش چیه؟

  حتما میدونین که شایع ترین علامت ام اس بی حسی در دست،پا،صورت و سایر نقاط بدنه. این بیماری علایم دیگه ای هم داره مثل: اختلال تعادل و اختلالات حرکتی و مشکلات دوبینی.
  روش تشخیص MS چیه؟
  تشخیص ام اس با MRI مغز و روش های دیگه تشخیص صورت میگیره.

  علاپم حسی و حرکتی ms
  نمودار اینفوگرافیک علاپم حسی و حرکتی MS
 14. بی حسی دست به علت بیماری لوپوس

  لوپوس، یک بیماری خود ایمنه که بدن بر علیه بافت های خودش واکنش نشون میده. یکی از بافت ها که می تونه مورد تهاجم قرار بگیره بافت عصبیه.
  علائم لوپوس چیه؟
  بی حسی دست و پا در اثر فشار روی اعصاب به دنبال ورم و التهاب ممکنه ایجاد بشه.
  روش های تشخیص و درمانش جیه؟
  تشخیص و درمان لوپوس توسط متخصصین رماتولوژی انجام میشه. تشخیص سریعتر علایم و درمان سریع از پیشرفت علایم جلوگیری میکنه.

  شیوع بی حسی دست در لوپوس
  نمودار اینفوگرافیک شیوع بی حسی دست در مبتلایان لوپوس
 15. بی حسی دست در اثر سلیاک یا حساسیت به گلوتن

  یک بیماری خود ایمنیه که به دنبال حساسیت به گلوتن ایجاد میشه.
  علائمش چیه؟
  سلیاک علایم گوارشی داره. در بعضی از افراد بی حسی دست و پا حتی بدون علایم گوارشی گزارش شده.
   تشخیص و درمان سلیاک چطوریه؟
  تشخیص و درمان سلیاک توسط متخصصین گوارش انجام میشه.

  میزان شیوع نوروپاتی در سلیاک
  اینفوگرافیک میزان شیوع نوروپاتی در سلیاک

  دسته سوم : بی حسی دست به دلیل بیماری های عفونی

 16. بیماری لایم

  لایم یک عفونت باکتریاییه که از طریق گزش کنه منتقل میشه. این بیماری خدارو شکر بیشتر در آمریکا و اروپا شایع هست و تو ایران کمتر دیده میشه و رنج سنی مبتلایان ۵ تا ۹ سالگی و ۵۵ تا ۵۹ سالگی هست.
  علائمش چیه؟
  اگر لایم درمان نشه می تونه سیستم عصبی رو درگیر کنه و باعث بی حسی دست و پا بشه.در ادامه ی بیماری ضعف عضلانی و تورم مفاصل هم ممکنه ایجاد بشه.

  میزان بی حسی دست در لایم
  نمودار اینفوگرافیک شیوع بی حسی دست در مبتلایان به لایم
 17. هپاتیت بی و هپاتیت سی

  این ویروسها باعث عفونت کبد میشن که در نهایت به سیروز یا سرطان کبد منجر میشه. هپاتیت میتونه سیستم عصبی رو هم درگیر کنه که در این صورت باعث بی حسی دست و پا میشه.

  شیوع نوروپاتی در هپاتیت بی و سی
  نمودار اینفوگرافیک میزان شیوع نوروپاتی در مبتلایان به هپاتیت بی و سی
 18. HIV

  ویروسیه که سیستم ایمنی رو تضعیف می کنه و خطر ایجاد عفونت رو بالا می بره. این ویروس هم در موارد شدید باعث درگیری سیستم عصبی میشه و بی حسی دست و پا رو به دنبال داره.

 19. بی حسی دست به علت جذام

  جذام عفونت باکتریاییه که پوست اعصاب و سیستم تنفسی رو درگیر می کنه.
  علائمش چیه؟
  وقتی سیستم عصبی گرفتار باشه بی حسی در پوست منطقه ایجاد میشه که می تونه دست، پا یا سایر نقاط درگیر باشه.

  شیوع جذام در ایران
  نمودار اینفوگرافیک شیوع جذام در ایران

  شیوع نوروپاتی در مبتلایان به جذام
  نمودار اینفوگرافیک شیوع نوروپاتی در مبتلایان به جذام
 20. زونا

  عفونت ویروسی با ویروس واریسلازوستره .در افرادی که آبله مرغان گرفته باشن امکان ابتلا به بیماری زونا در آینده وجود داره.
  علائمش چیه؟
  زونا ضایعات پوستی دردناکی رو در یک ناحیه در بدن ایجاد می کنه که میتونه در کنار مهره های پشتی، دست، بازو و یا پا باشه و باعث بی حسی، سوزش و گزگز در ناحیه درگیر میشه.
  علائم نورالژی بعد از زونا
  بعد از اینکه علائم زونا از بین میره و ضایعات پوستی تموم میشه ممکنه در ناحیه ای که ضایعه پوستی وجود داشت درد شدیدی بوجود بیاد و بی حسی در ناحیه ایجاد بشه و دردهای تیرکشنده ای رو برای فرد ایجاد کنه که بهش علائم نورالژی بعد از زونا میگن و درمانش بسیار سخته.

  شیوع نوروپاتی در زونا
  نمودار اینفوگرافیک علائم نورالژی بعد از زونا

   

  درمان بیماری های عفونی که در بالا اشاره شد توسط متخصصین عفونی انجام می شه.

  دسته چهارم :سایر علت های گزگز دست

 21. کمکاری تیروئید

  به حالتی گفته میشه که تیروئید به اندازه کافی هورمون ترشح نکنه. در موارد شدید و بصورت کمتر رایج، کم کاری تیروئید می تونه باعث آسیب به اعصاب بشه و بی حسی ایجاد کنه.
  روش تشخیص و درمانش چیه؟
  درمان و کنترل کم کاری تیروئید توسط فوق متخصصین غدد انجام میشه.

  شیوع نوروپاتی در کمکاری تیروئید
  نمودار اینفوگرافیک شیوع نوروپاتی در کم کاری تیروئید
 22. سموم یا توکسین

  بعضی سموم هستن که روی سیستم عصبی تاثیر می گذارن.
  علائمش چیه؟
  اگه فرد در مواجه با این سموم قرار بگیره علائم خطرناکی رو می تونه ایجاد کنه.یکی از این علائم بی حسی دست و پاست. از فلزات سنگین مثل مس،سرب و آرسنیک یا اتیلن گلیکول موجود در ضد یخ میتونیم به عنوان سموم نام ببریم.

  بی حسی دست در اثر سموم
  نمودار اینفوگرافیک شیوع بی حسی در اثر سموم
 23. فیبرومیالژی

  فیبرومیالژی نوعی سندروم اسکلتی عضلانی مزمن هست که علتش هم نامشخصه.
  علائمش چیه؟
  گروهی از علائم رو شامل میشه مثل درد گسترده عضلانی، خستگی، اختلالات خلق. بعضی از این بیماران علائم دیگه ای هم دارن مثل سردرد، مشکلات گوارشی و بی حسی دست.
  درمانش چطوریه؟
  درمان فیبرومیالژی توسط فوق تخصص های رماتولوژی انجام میشه.

  شیوع نوروپاتی در فیبرومیالژی
  نمودار اینفوگرافیک شیوع نوروپاتی در فیبرومیالژی
 24. کیست های گانگلیون

  این کیست حاوی مایعه که در مفاصل به ویژه مچ دست ایجاد میشه و اگه در مجاورت عصب های دست باشه می تونه باعث بی حسی دست و انگشتان بشه.

  کیست گانگلیون در تومور دست
  اینفوگرافیک درصد کیست گانگلیون در میان تومورهای دست
 25. رینود

  این پدیده یا بیماری وقتی اتفاق می افته که رگهای خونی انتهای انگشتان نازک باشن .
  علائمش چیه؟
  در شرایطی مثل استرس و سرما به دلیل اینکه خون کافی به انتهای انگشتان نمیرسه بی حس، سرد، رنگ پریده و دردناک میشه که باید بررسی و تحت درمان قرار بگیرند.

  میزان شیوع رینو در افراد
  اینفوگرافیک میزان شیوع رینو در افراد
 26. بی حسی دست در اثر مسمومیت ناشی از الکل

  مصرف زیاد الکل باعث تخریب اعصاب محیطی میشه و احساس سوزن سوزن شدن،بی حسی دست ها، گرفتگی عضلانی و ضعف عضلات ایجاد میشه.

  میزان شیوع نوروپاتی در مسمومیت ناشی از الکل
  نمودار اینفوگرافیک میزان شیوع نوروپاتی در مسمومیت ناشی از الکل

  دسته پنجم : علل نادر در بروز مشکل بی حسی دست

 27. واسکولیت ها

  گروه نادری از بیماری هاست که رگ های خونی دچار التهاب میشه و به علت کاهش خون رسانی امکان بی حسی و ضعف اندام ها وجود داره.

  میزان شیوع نوروپاتی در واسکولیت ها
  نمودار اینفوگرافیک میزان شیوع نوروپاتی در واسکولیت ها
 28. سندروم گیلن باره

  این هم یک بیماری نادره که فرآیند التهابی به دنبال بیماری ویروسی یا باکتریایی ایجاد میشه و باعث آسیب گسترده اعصاب میشه.
  علائمش چیه؟
  ضعف عضلانی، بی حسی و مور مور شدن اندام ها از پا شروع میشه و به تدریج به دست و صورت هم میرسه که درمان سریع باید انجام بشه.

  شیوع گیلن باره در افراد
  ایتفوگرافیک شیوع گیلن باره در افراد
 29. التهاب اپی کوندیل آرنج

  در آرنج دو اپی کوندیل وجود داره. در واقع اپی کوندیل ها زائده استخوانی هستن در قسمت داخلی و خارجی آرنج. اگه التهاب اپی کوندیل در قسمت خارجی اتفاق بیفته بهش میگن آرنج تنیس بازان و اگه در قسمت داخلی اتفاق بیفت بهش میگن آرنج گلف بازان.
  علائم این التهاب چیه؟
  در آرنج گلف بازان قسمت داخلی آرنج و قسمت داخلی ساعد دچار درد میشه و در موارد طول کشنده می تونه با فشار آوردن به عصب مجاور باعث گزگز و بی حسی انگشتان به ویژه انگشت کوچیک بشه.
  روش درمان چیه؟
  این مشکل توسط درمان های طب فیزیکی قابل درمان هست.

  میزان نیاز به جراحی در آرنج تنیس بازان
  نمودار اینفوگرافیک میزان نیاز به جراحی در آرنج تنیس بازان
 30. آمیلوئیدوز

  یک بیماری نادره. به علت تجمع پروتئینی به نام آمیلوئید در اندامها ایجاد میشه.
  علائمش آمیلوئیدوز چیه؟
  علائم بستگی به عضور درگیر داره. خستگی،کاهش وزن، علائم گوارشی، تنفسی و غیره از علائم این بیماری هستن. در صورتی که سیستم عصبی را درگیر کنه باعث بی حسی دست و پا میشه.

  شیوع آمیلوئیدوز در افراد
  اینفوگرافیک شیوع آمیلوئیدوز در افراد

  خب ما سعی کردیم همه ی مواردی که ممکنه علت بی حسی دست باشه رو براتون بیاریم. یعنی فکر نمیکنم بی حسی دست شما در موردی غیر از این ۳۰ مورد قرار بگیره. اگر این مشکل رو دارید برامون کامنت کنید و اگر نیاز به مشاوره دارید بنویسید تا باهاتون تماس بگیریم.

 

من دکتر پریسا یوسف فام روز های فرد برای ویزیت در مطبم هستم ولی حتما وقت رزرو کنید.

 

سایت دکتر پریسا

رزرو وقت با دکتر پریسا  


back-pain-min.jpg

مدت مطالعه: ۴ دقیقه

کمردرد از شایع ترین مشکلاتی هست که افراد در طول زندگی با اون مواجه میشن وبه پزشک مراجعه می کنند ولی در صورتی که به فکر درمان اون نباشین ممکنه اوضاع بدتر از قبل بشه. اگه شما هم از جمله افرادی هستید دچار کمردرد شدید و به دنبال راه حل درمانی می گردید این مقاله رو تا انتها بخونید.

تو این مقاله علت کمردرد و چند حالت شایع کمردرد رو باهم مرور می کنیم و در آخر به معرفی ورزش هایی برای درمان کمردرد می پردازیم:

۳ حالت شایع کمردرد

 1. درد کمر ناگهانی به صورت اسپاسم کمر که حرکت و خم و راست شدن برای بیمار سخته ولی اصطلاحا به جایی تیر نمی کشه.
 2. دردی که از کمر یا اطراف باسن شروع میشه و به سمت اندام تحتانی تیر می کشه و باعث سفتی عضلات پشت ساق پا می شه و گاهی با بی حسی و گزگز شدن انگشتان پا همراهه .در اصطلاح عامیانه این درد به سیاتیک معروفه. اگه شما به این درد مبتلا شده باشید حتما میدونید که چقدر فعالیت ها به خاطر این درد محدود میشه و دیگه نمیتونیم مثل قدیم فعال و اکتیو باشیم.
 3. درد کمر روزمره که از مدت ها پیش شروع شده و در افراد کارمند و افرادی که فعالیت ورزشی زیادی ندارن گهگاه کم و زیاد می شه و به جایی تیر نمی کشه و بی حسی هم نداره. پس برای اینکه بیخود و بی جهت به این درد دچار نشید حتما فعالیت ورزشی رو در سبک زندگیتون در نظر بگیرید. تنبلی ممنوع!

ممکنه این مطلب هم برای شما مفید باشه : کمردرد در خانم ها ، علت و درمان آن

کمردرد و انواع آن

چه گروه افرادی مبتلا به کمردرد میشن؟

اگه شما یا اطرافیانتون دچار کمردرد هستید باید بدونید که جز کدوم گروه هستید.

 • گروه اول : این کمردرد به دنبال حرکات ناگهانی یا فشار زیاد به کمر ایجاد می شه و به علت اسپاسم ناگهانی عضلات کمر یا اختلال در مفاصل کنار مهره های کمر یا مفاصل فاست ایجاد می شه.

مفیدترین روش درمان چیه؟ اینه که در شروع کمردرد استراحت کنید(فعالیت های غیر ضروری رو کنار بذارید و به فکر خودتون باشید، کار روزمره همیشه هست اما نذارید این کمردرد یک عمر وبال گردنتون باشه) کمپرس سرد و گرم استفاده کنید، داروهای ضد اسپاسم و در مواردی درمان های دستی توسط متخصصین طب فیزیکی به بهبود درد کمک می کنه.در این مورد معمولا اقدام پاراکلینیک جز در موارد خاص لازم نمیشه.

 • گروه دوم: کمردرد ناشی از دیسک یا سیاتیک:

دیسک کمر به دنبال آرتروز مهره های کمری یا فشار چرخشی یا خم شونده زیاد به مهره های کمر، از لا به لای مهره ها به بیرون میزنه و به عصبی که از نخاع میاد و از سوراخ بین مهره ها خارج میشه و به سمت اندام تحتانی می ره، فشار میاره و با این مکانیسم باعث درد ارجاعی به پا و گزگز و بی حسی می شه. حتما از اطرافیانتون که مبتلا به دیسک کمر هستند شنیدید که میگن پاشون سِر میشه.

در این گروه انجام ام ار آی برای بررسی وضعیت دیسک کمر و کانال نخاعی مورد نیازه . تست نوار عصب و عضله نیز برای بررسی درگیری عصب های کمری، شدت آسیب، حاد یا مزمن بودن ضایعه و نوع آسیب، کمک کننده ست. معاینه بالینی اهمیت زیادی در تعیین برنامه ریزی درمانی داره.

بهترین درمانهای دیسک کمرچیه؟

رعایت نکات فیزیکی مثل استراحت نسبی(همونطور که در بالا هم گفتم استراحت خیلی مهمه) ، جلوگیری از خم شدن و چرخش ناگهانی، جلوگیری از ایستادن و نشستن طولانی مدت، بلند نکردن اجسام سنگین و در کل تغییر شیوه و سبک زندگی

مفیدترین روش درمان: درمان های دارویی مثل کورتون، ضد التهاب، ضد درد، ضد اسپاسم ، ورزش درمانی(در انتهای این مقاله ورزش هایی معرفی کردیم که برای درد سیاتیک هم مفیده)، فیزیوتراپی،لیزر درمانی،طب سوزنی، آب درمانی، درمانهای دستی، تزریق در نقاط درد و عضلات دردناک، اخیرا روش های تزریقی اپیدورال اطراف دیسک میتونه برای بهبود دیسک کمر استفاده بشه.

مواردی که امکان دارد جراحی برای دیسک مطرح بشه(توجه داشته باشید هر دیسک کمری نیاز به جراحی نداره):

اگر درد مقاوم به درمان باشه، نقایص عملکردی و نورولوژیک پیشرونده مثل ضعف عضلانی که در معاینه توسط پزشک مشخص می شه و یا فرد دچار بی اختیاری اردار و مدفوع باشه.

 • گروه سوم : شایع ترین نوع کمردرد که به کمردرد روزمره معروفه و همه این کمردرد رو تجربه کردند. به علت پوزیشن نامناسب، کار طولانی پشت میز، کار با کامپیوتر، عدم داشتن فعالیت ورزشی مداوم، سیگار و … ایجاد می شه.

مفیدترین درمان چیه؟  برای این نوع کمردرد تاکید بر پیشگیری،آموزش حرکات ورزشی و تغییر شیوه زندگی و … هست.

۷ ورزش مفید برای درمان کمردرد 

در ادامه روشهای انجام ورزش های مفید برای بهبود کمردرد تو خونه رو توضیح میدیم. این ورزش ها باید بصورت دائم انجام بشه و فقط یکی دوبار انجام دادنش اصلا فایده نداره.

هر کدوم از این ورزش ها رو باید ۳ بار در روز و هر بار به صورت ۱۰ ست ۱۰ ثانیه ای انجام بدین.بعد از چند هفته می تونید زمان هر ست رو به ۱۵ تا ۲۰ ثانیه برسونید.

 1. روی زمین دراز بکشید، زانوها رو خم کنید. کف پاها روی زمین باشه .قوس کمر رو به زمین فشار بدید. این کار با چرخش مختصر لگن و باسن به جلو همراهه.ورزش کمردرد  
 2. روی زمین دراز بکشید، زانوها رو خم کنید و پاهاتون رو از روی زمین بردارید .با دو تا دستتون از پشت زانوها رو بگیرید و هر دو زانو رو به سمت شکم بکشید.ورزش برای کمردرد در خانه 
 3. روی زمین دراز بکشید،یه پا روی زمین باشه و با دوتا دستتون از پشت یک زانو بگیرید و زانو رو به سمت شکم بکشید.ورزش کمردرد در خانه 
 4. مثل شکل اول ساق یک پا رو روی ران پای دیگه قرار دهید(مثل پا روی پا انداختن) و بعد با دو دست از پشت زانوی زیری رو گرفته و به سمت شکم بکشید.ورزش کمردرد در خانه 
 5. زانوها رو روی زمین قرار بدید.کمرتون خم باشه و در مرحله اول یه دست روی زمین و دست دیگه رو به طور صاف به جلو بکشید. در مرحله دوم پای سمت مقابل رو هم به طور صاف به عقب بکشید.ورزش برای کمردرد در خانه 
 6. چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید. در یه مرحله قوس زیادی به کمرتون بدید. سر رو به بالا و قوس کمر رو به پایین قرار بدید به طوری که حالت مقعر ایجاد بشه. در مرحله بعدی برعکس این حالته یعنی قوس کمر به سمت بالا و سر به سمت پایین قرار میگیره.ورزش برای کمردرد در خانه 
 7. حرکت سجده برای کمر درد: این حرکت آرامش خاصی به کمر میده. به حالت سجده قرار بگیرید و دست ها رو تا حد امکان به جلو بکشید.ورزش برای کمردرد در خانه

 

اگر شما این تمرینات رو انجام دادید نتیجه رو برامون بنویسید. اگر برای کمردردتون سوالی دارید برامون کامنت بذارید تا برای مشاوره با شما تماس بگیریم.

من سه روز هفته هم در مطبم هستم ، میتونید حضوری برای ویزیت تشریف بیارید فقط حتما قبلش وقت رزرو کنید.

سایت دکتر پریسا

رزرو وقت با دکتر پریسا  


1.jpg

مدت مطالعه: ۳ دقیقه

بیماری گردن درد رو با یک مثال شروع می کنیم.

بیمار آقای ۴۵ ساله ای هستن که بعد از یک دوره تمرین شنای قورباغه بدون آمادگی لازم دچار درد شدید گردن شدن که در خم کردن گردن درد بیشتر میشه و به اندام فوقانی راست تیر می کشه و بیمار بی حسی و گزگز در دست احساس می کنه.

افراد زیادی هستن که مثل این آقا با شکایت از درد گردن به اورژانس و مطب پزشکان مراجعه میکنن. اکثر ما حداقل یکبار توی زندگیمون دچار گردن درد شدیم. مثلا یه روز از خواب بیدار شدیم و حس گرفتگی و درد گردن داریم. گردن درد میتونه علت های مختلفی داشته باشه از جمله بد خوابیدن، چرخش یا حرکت ناگهانی گردن یا قرار گرفتن بدن در یک فرم و وضعیت نا مناسب.

اول از همه باید بدونید که ساختار گردن چطوریه. گردن از هفت مهره دیسک های بین مهره ها مفاصل مهره ها نخاع گردنی ۸ عصب گردنی قسمت های عروقی ۳۲ عضله و اتصالات بین اونها تشکیل شده.

در ادامه با هم بیماری درد گردن علل و روشهای درمان اون رو بررسی می کنیم و در انتها به طور ویژه به مبحث گردن درد بعد از بیدار شدن از خواب می پردازیم.

 

۷ علامت دردهای گردنی

گردن درد از یک اسپاسم یا گرفتگی ساده می تونه شروع بشه و تا ضعف و بی حسی اندام فوقانی ادامه پیدا کنه. شما کدوم یکی از این علائم رو دارید؟

 1. درد گردن با حرکت و خم و راست کردن
 2. محدودیت حرکتی گردن
 3. درد انتشاری گردن به اندام فوقانی
 4. درد تیر کشنده و خنجری
 5. درد انتشاری گردن به بین دو کتف
 6. بی حسی و گزگز دستها و انگشتان
 7. احساس ضعف و کاهش قدرت اندام فوقانی

 

علت گردن درد

۵ علت گردن درد

 1. گردن درد به علت سبک روزمره زندگی عادی مثل کار طولانی با کامپیوتر یا موبایل چاقی و یا استرس
 2. آرتروز مفاصل مهره های گردنی: غضروف های مهره ای گردن هم مثل بقیه غضروف ها در مفاصل امکان سائیده شدن دارن که در کنار مهره های خارجی استخوانی به وجود میاد که در اصطلاح آرتروز نامیده میشه. ۸۵ درصد افراد بالای ۶۰ سال دچار آرتروز هستن که بسیاریشون هم علامت دار نیستن. تنگی کانال نخاعی در اثر آرتروز گسترده و دیسک‌های گردن ایجاد میشه. فشار بر روی اعصاب گردنی دیسک بیرون زده بین مهره های گردن یا خارهای استخوانی ایجاد شده از بیماری آرتروز روی اعصابی که از نخاع خارج می شن و به سمت دست ها میرن فشار وارد می کنه . و این علت درد ارجاعی گردن به دستها هست.
 3. آسیب گردن در اثر تصادف : ترمز گرفتن ناگهانی حرکت شلاقی را در گردن ایجاد می کنه که گردن به طور ناگهانی عقب و جلو میره و بافتهای نرم اطراف گردن و لیگامان ها دچار کشش می شه.
 4. بیماری ها مثل روماتیسم، مننژیت، عفونت ها شکستگی های مهره می‌تونه باعث درگیری گردن بشه.
 5. نقاط ماشه ای اطراف گردن :گرفتگی موضعی عضلات ریز اطراف مهره ها که به دلیل پوزیشن نامناسب یا استرس ایجاد می‌شه.

 

پیشگیری از گردن درد مهمتر از درمانه

قبل از اینکه دچار گردن درد بشید بهتره این ۸ راه پیشگیری از گردن درد رو بدونید و انجام بدید.

 1. در هنگام نشستن پشت میز و کار با کامپیوتر و موبایل پوزیشن مناسب داشته باشید و از خم کردن زیاد گردن بپرهیزید.
 2. همیشه بین کارهاتون دوره های استراحت رو داشته باشید.
 3. در کار های دفتری و کار با کامپیوتر اصول ارگونومی رو رعایت کنید.
 4. وقتی مکالمه طولانی دارید حتما از هندزفری استفاده کنید
 5. هیچوقت گوشی رو بین شانه و گوشتون بدون استفاده از دست قرار ندید.
 6. سیگار رو ترک کنید چون که سیگار ریسک دردهای گردن رو افزایش میده.
 7. از کوله پشتی‌های سنگین روی شونه هاتون استفاده نکنید.
 8. از بالش های مناسب در خوابیدن استفاده کنید. سر و گردن در خوابیدن باید در امتداد بدن قرار بگیره. از بالشی استفاده کنید که گودی پشت گردن رو بپوشونه و به سر زاویه نده.

گردن درد ناشی از قرار دادن گوشی بین شانه و گوش

روش های درمان گردن درد

درمان رو در دو گروه بررسی می کنیم

 • گردن درد های ساده بدون انتشار درد

روش درمان : استفاده از کمپرس گرم پماد ماساژ، داروهای ضد درد و ضد اسپاسم

بعد از دوره های حاد ورزش های کششی، درمانهای دستی یا مانیپولاسیون و تزریق نقاط ماشه ای ، لیزر درمانی و اقدامات فیزیکی ضد درد، آموزش روش های مناسب نشستن و فعالیتهای فیزیکی و تمرینات ورزشی

 • گردن درد انتشاری به شانه، کتف، دست ها همراه با بی حسی و گزگز و ضعف عضلانی اندامهای فوقانی

اگر بیماری این علائم رو داشته باشه  احتمال بیماری دیسک گردن وجود داره لذا اقدامات تشخیصی مثل ام آر آی نوار عصب و عضله برای بررسی دیسک گردن و آسیب اعصاب مجاور دیسک ها لازمه.

بعد از تشخیص درست اقدامات درمانی می تونه شامل موارد زیر باشه:

داروهای ضد درد ضد التهاب غیر استروئیدی، استفاده از گردنبند طبی برای محدود کردن حرکات گردن و کاهش فشار روی اعصاب گردنی، فیزیوتراپی،لیزردرمانی،شوک ویوتراپی، تزریق نقاط درد، تزریق استروئید به اطراف دیسک و مفاصل گردن

در صورتی که عدم پاسخ به درمان های طبی و غیر جراحی وجود داشته باشه، جراحی دیسک گردن مفید خواهد بود.

در ادامه به طور ویژه در مورد گردن درد بعد از بیدار شدن از خواب صحبت می کنیم.

 

گردن درد بعد از بیدار شدن از خواب

خیلی ها این رو به من میگن، “صبح ها با گردن درد از خواب بیدار می شم، چه کار کنم؟”

زندگی روزمره و خواب شبانه ممکنه به گردن شما فشار بیاوره. ممکنه در حین خواب پوزیشن نامناسب داشته باشید که باعث سفت شدن عضلات گردنتون بشه یا یک تمرین شنا جدید باعث گردن درد تون شده باشه!

بررسی این مشکل رو با شایع ترین مشکل، یعنی حالت خواب شروع می کنیم.

شایع ترین حالت خواب در افراد

آگاهی از وضعیت های مناسب خوابیدن و نوع بالش درد گردن رو کاهش میده. شایع ترین حالت خواب در افراد به ۲ حالته : یا به پشت و یا به پهلو

اگر به پشت می خوابید:

از بالشی استفاده کنید که گودی گردن روکامل پوشش بده و در عوض قسمت نازکی برای قرار گرفتن سر داشته باشه. برای این کار می‌تونید از یک رول حوله ای برای انحنای گردنتون استفاده کنید یا بالشی انتخاب کنید که قسمت محافظ گردن داشته باشه. بالش های پر بسیار مناسب هستن چون نرم اند و فشار سر روی این بالش ها قسمت زیر سر رو پهن کرده و قسمت مربوط به قوس گردن رو ضخیم می کنند و مثل محافظی گردن رو در بر می گیره. که البته این بالش ها رو باید سالانه تعویض کرد!

 

بالش مناسب گردن درد

اگر به پهلو می‌خوابید:

مهره های گردنتون رو در خط صاف قرار بدید. این کار با بالشی که قسمت گردنی اون ضخیم تر از قسمت سری باشد امکان پذیره.

 

نکات دیگه ای که در استفاده از بالش باید رعایت کنید:

از استفاده از بالش های سفت و سخت و بلند پرهیز کنید چون گردن رو در طول شب در حالت خم شده نگه می داره که باعث سفتی عضلات گردن شده و در طول روز درد گردن ایجاد می کنه.

در مسافرت با وسایل نقلیه مثل هواپیما، قطار یا اتومبیل یا در تماشای طولانی تلویزیون، از بالش های به اصطلاح سفری یا قلابی شکل استفاده کنید که از افتادن گردن به دو سمت و حرکات ناگهانی گردن جلوگیری می‌کنه. این بالش ها نباید زیاد بزرگ باشه چون در این صورت باعث انحراف بیش از حد سر به سمت جلو می شه.

بالش مناسب گردن درد در سفر

 

تاثیر کیفیت خواب بر گردن درد

علاوه بر وضعیت خوابیدن و بالش، کیفیت خواب هم بر دردهای عضلانی اسکلتی موثره.

جالبه بدونید، در یک تحقیق دردهای عضلاتی اسکلتی، ۴۰۰۰ مرد و زن با و بدون مشکلات خواب بررسی کردند. مشکلات خواب آنها شامل موارد زیر بود:

 • مشکل در به خواب رفتن.
 • بیدار شدن از خواب در اوایل صبح.
 • و خواب غیر موثر (با کیفیت پایین).

نتیجه این بود که افرادی که مشکلات خواب داشتن، نسبت به دیگران، زمان بیشتری در معرض دردهای عضلانی بودن.

چرخه معیوب « گردن درد اختلالات خواب » چیه؟

اختلالات خواب باعث اختلال در آرامش عضلات میشه. در طی خواب نرمال انتظار داریم عضلات هم استراحت کنن، از طرفی درد گردن خودش میتونه باعث اختلال خواب بشه. پس با درمان درد گردن این چرخه معیوب رو میشه از بین برد.

 

۳ توصیه برای رهایی از درد گردن بعد از بیدار شدن از خواب

 1. بعد از بیدار شدن از خواب به صورت بسیار آروم گردنتون رو در جهت های مختلف کشش بدید.
 2. کمپرس گرم و سرد روی گردن قرار بدید.
 3. در صورتی که با اقدامات بالا همچنان موقع بیدار شدن از خواب درد گردن دارید به پزشک متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید.

 

 

اگه شما هم مشکل گردن درد رو دارید، برامون کامنت کنید  تا بررسی کنیم یا در صورت لزوم برای مشاوره با شما تماس میگیریم. من دکتر پریسا یوسف فام روزهای فرد در مطبم هستم تا ویزیتتون کنم ولی حتما قبلش وقت رزرو کنید

دکتر پریسا یوسف فام

رزرو وقت با دکتر پریسا  


علت-کمردرد-خانم-ها.jpg

مدت مطالعه: ۵ دقیقه

بیشتر افراد، چه زن و چه مرد ، تو زندگی خودشون از کمردرد شاکی هستن.اما خب! درد بی درمون که نیست! همه چیز برمیگرده به سبک زندگی افراد. کسانی هستن که کار زیاد با کامپیوتر انجام میدن، کارگران زحمتکش، کارمندان، خانم های خانه دار، همه یه جورایی با این مشکل رو به رو شده اند.

چرا دچار کمر درد می شویم؟

توی این مقاله سعی کردیم یکم بیشتر در مورد کمردرد مخصوصا در خانم های عزیز صحبت کنیم . همین اول کار باید بدونید اگر احساس درد در قسمت تحتانی ستون فقرات یا قسمت کمری دارید همیشه به علت درگیری مهره ها و و مشکلات عضلانی نیست، بلکه ممکنه ایجاد مشکلات داخلی باشه، مثلا در رحم و تخمدان ها، کلیه ها و …که گاهی کمر درد در پایین کمر را ایجاد می کنند..

چه کمردرد هایی را جدی بگیریم؟

 • کمردردهای زیر ۱۸ سالگی و بالای ۵۰ سالگی
 • کمردرد همراه با تب، کاهش وزن و تعریق شبانه
 • اگه سابقه ی مصرف کورتون دارید
 • کمردردهایی که به دنبال ضربه و تروما ایجاد بشه
 • کمردردهایی که در حالت خوابیده یا شب ها بدتر می شه
 • کمردردهایی که به دنبال عفونت باکتریایی اخیرا ایجاد شده.
 • کمردردهایی که با بی اختیاری ادرار و مدفوع ایجاد شده .
 • کمردردهایی که با ضعف عضله در پا همراهه.

شما باید بدونید که درد لگن خانم ها پیچیده تر از آقایان هست که می تونه به علت مسائل هورمونی در طول زندگی باشه. پس در ادامه به بررسی کمردرد در خانم ها می پردازیم.

خوب، خانم های محترم، علل شایع کمردرد رو میشناسید؟

۱. درد دنبالچه یا کوکسیکس(Coccydynia)

 

در خانم ها و هم در آقایان هست اما شیوع این درد در زنان ۵ برابر مردانه. درد دنبالچه می تونه به دنبال افتادن روی باسن، نشستن طولانی مدت در جای سفت و علل دیگه ایجاد بشه.

اما درمانش چیه؟
استفاده از مدالیته های درمانی طب فیزیکی مثل شوک ویوتراپی، لیزردرمانی و یه روش دیگه که درمان دستیه! یعنی بدین دنبالچتون رو جا بندازن.

کمردرد و درد دنبالچه

اگه شما این مشکل رو دارید، من دکتر پریسا یوسف فام روزهای فرد در مطبم هستم تا ویزیتتون کنم ولی حتما قبلش وقت رزرو کنید

رزرو وقت با دکتر پریسا  

۲. کمردرد به علت توده های رحم

آیا توده های رحمی هم می تونن موجب کمردرد بشن؟ باید گفت فیبروم یا توده های رحمی معمولا توده های خوش خیمی هستند و به خودی خود درد خاصی ندارن. با وجود این، بعضی از انواع این توده ها ممکنه بر روی اعصاب اطراف فشار بیارن و باعث ایجاد کمردرد بشن.

خب حالا درمانش چیه؟
شما میتونید به متخصص زنان زایمان مراجعه کنید تا در صورت صلاحدید اقدام به درمان جراحی و خارج کردن توده ها از رحم کنن.

کمردرد به علت توده رحم

۳. بیرون زدگی دیسک کمر: علت کمردرد در خانم ها

با افزایش سن، فعالیت های سنگین، بی تحرکی و علت های دیگه، دیسک کمر از بین مهره های کمری به بیرون زده می شه و با فشار روی اعصاب کمری باعث ایجاد کمردرد و درد انتشاری به لگن و اندام تحتانی می شه. که اگه دوست دارید بیشتر در این مورد بدونید در این مقاله بخونید.

حالا مفیدترین روش درمانش چیه؟
لیزردرمانی،شوک ویوتراپی،طب سوزنی، ماساژ درمانی و آموزش حرکات اصلاحی از روش های درمان دیسک کمر هست.

اما آیا هر دیسک کمری نیاز به جراحی داره؟ جواب خیر هست. ما سعی می کنیم با روش های غیرجراحی تا حد زیادی درد بیمار را کم کنیم.

کمردرد و بیرون زدگی دیسک کمر

۴. کیست تخمدان و کمردرد

مثل توده های رحم، توده های تخمدان هم با رشد خودشون می تونن روی اعصاب لگنی فشار بیارن و باعث درد کمر بشن. همچنین تخمدان گاهی چرخش یا به اصطلاح تورشن پیدا می کنه و یا کیست ها دچار پارگی می شن و همین اتفاق ناگوار باعث درد شدید لگن و پایین کمر می شه. توده های بدخیم می تونن با انتشار به بافت های اطراف مثل مهره های کمری باعث ایجاد کمردرد بشن.

بهترین روش درمان چیه ؟
شما باید به پزشک زنان زایمان مراجعه کنید تا بررسی های لازم انجام بشه و بسته به وضعیت بیماری درمان های دارویی یا جراحی انجام میشه.

کمردرد به علت کیست تخمدان

۵. درد کمر به دلیل سنگ کلیه

شاید خیلی از شما عزیزان با سنگ کلیه مواجه شده باشین و کمر دردش رو هم تجربه کرده باشین. حتی میتونیم یکی از علائم شایع سنگ کلیه را درد کمر بدونیم. سنگ کلیه با تشکیل در کلیه و مجاری ادرار و مثانه باعث ایجاد حملات درد شدید در لگن و پهلوها و پایین کمر میشه.

درمانش چیه؟
طبیعتا شما باید سنگ کلیه رو درمان کنید. شما باید به پزشک متخصص مجاری کلیه و ادرار مراجعه کنید و با انجام سونوگرافی و بررسی های لازم، درمان دارویی یا سنگ شکنی یا جراحی روی شما صورت بگیره.

کمردرد به علت سنگ کلیه

۶. بیماری اندومتریوز در خانم ها

اندومتریوز یه بیماری زنانه هست که میشه گفت تاحالا درمان قطعی برای اون پیدا نشده اما یکی از دردهایی که بیماران این بیماری از اون شاکی هستند کمردرد هست .در واقع بافت های رحمی نا به جا هستن که می توانند در حفره لگن، در اطراف تخمدان ها، لوله های رحمی و حتی روده ها منتشر بشن  و باعث علائم درد شدید در قاعدگی، خونریزی های نا به جا و درد شکم و کمردرد بشن.

درمان:
باید به متخصص زنان زایمان مراجعه کنید تا بررسی های لازم انجام بشه و معمولا اقدامات جراحی برای رفع این مشکل انجام میشه.

کمردرد به علت بیماری اندومتریوز

۷.استئوپروز یا پوکی استخوان از دیگر دلایل کمردرد در خانم ها

در خانم ها به دنبال تغییرات هورمونی در یائسگی ریسک پوکی استخوان افزایش پیدا میکنه و کاهش دانسیته استخوانی در تمام استخوان های بدن به ویژه در ستون .فقرات ایجاد می شه. در مورد پوکی استخوان بیشتر بخوانید.

شکستگی های ستون فقرات می تونه بدون علت خاصی در پوکی استخوان ایجاد بشه و دردهای شدید در ناحیه پشتی، بین دو کتف یا در ناحیه کمر ایجاد کنه.

روش درمان چیه؟
باید گفت که پوکی استخوان بیشتر نیاز به پیشگیری داره تا درمان. ولی بعد از تشخیص پوکی استخوان از طریق تست تراکم استخوان، درمانهای دارویی برای جلوگیری از شکستگی مهره ها و لگن انجام میگیره.

در صورت ایجاد شکستگی مهره و شروع درد ستون فقرات، ابتدا درمانهای نگهدارنده دارویی و استراحت و بریس های مخصوص استفاده می شه و اگر شکستگی خیلی زیاد باشه و باعث فشردگی مهره بشه، درمانهای جراحی و تزریق سیمان در مهره انجام میشه. در مورد شکستگی لگن هم بیشتر اقدامات جراحی انحام میشه.

کمردرد به علت پوکی استخوان

 

اگر فکر می کنید علت کمر درد تون چیزی غیر از این ۷ مورد بالاست، می تونید توی کامنت برامون بنویسید تا بررسی کنیم و در صورت لزوم برای مشاوره با شما تماس بگیریم.

من سه روز هفته هم در مطبم هستم اگر خواستید میتونید حضوری برای ویزیت تشریف بیارید.

دکتر پریسا

رزرو وقت با دکتر پریسا  


pooki.jpg

پوکی استخوان چیست؟

مدت مطالعه: ۴ دقیقه

 در این مقاله میخواهیم به صورت خیلی مفید و خلاصه درباره علائم پوکی استخوان، روش های تشخیص آن، علل در مردان و زنان و تغذیه مناسب  برایش صحبت کنیم.

حتما در مورد پوکی استخوان مطالب زیادی شنیده اید و بسیاری از افراد هستند که با درد استخوانها شک به پوکی استخوان میکنند و در پی تشخیص و درمان این بیماری هستند. جالب است بدانید پوکی استخوان یک بیماری خاموش است و تا زمانی که ایجاد شکستگی نکند علامت دار نمیشود.

در این باره به صورت خلاصه و مفید در سایت دکتر پریسا با هم می خوانیم:

با پوکی استخوان بیشتر آشنا شویم:

ترکیب استخوان ها از ماده زمینه ای و مواد معدنی مثل کلسیم ساخته شده است. رشد استخوان و افزایش تراکم استخوان تا حدود ۳۰ سالگی ادامه دارد و به تدریج از تراکم کاسته میشود و در نهایت امکان ایجاد ودیده ای به نام پوکی استخوان یا استئوپروز وجود دارد که میتواند باعث ایجاد شکستگی استخوان ها شود لذا نیاز به به تشخیص و درمان دارد. اما مساله مهم تر، پیشگیری از پوکی استخوان و به تاخیر انداختن شروع این بیماری است.

اگر در جوانی استخوانهای بسیار مستحکم و متراکم داشته باشید احتمال ایجاد پوکی استخوان در سنین پیری بسیار کم خواهد بود. و برعکس این موضوع نیز صادق است. ضمن این که میدانیم پوکی استخوان در زنان بیشتر از مردان مشاهده میشود.

علائم پوکی استخوان:

 پوکی استخوان هیچ علامت خاصی ندارد اما بعد از گذشت سالها فرد ممکن است دچار درد پشت و قامت خمیده شود که به علت شکستگی بدون علامت مهره های پشت اتفاق میفتد. اولین علامت پوکی استخوان به صورت شکستگی استخوان است که اغلب در مهره یا لگن اتفاق می افتد. در موارد شدید این بیماری، حرکات عادی مانند نشستن، ایستادن یا سرفه کردن میتواند این شکستگی را ایجاد کند.

آیا من دچار پوکی استخوان میشوم؟

با کسانی که در معرض این بیماری هستند آشنا میشویم:

 • افرادی که سابقه ژنتیکی پوکی استخوان در خانواده خود دارند.
 • افرادی که مشکلات تغذیه ای دارند مثل کمبود دریافت ویتامین ث و د و کمبود کلسیم یا مصرف بیش از حد کافئین و الکل و نیز استفاده زیاد از نمک و پروتئین در رژیم غذایی همینطور لاغری شدید که آنورکسی و بولیمی نامیده میشود.
 • افرادی که مشکلات غددی دارند مثل پرکاری تیروئید و پاراتیروئید، دیابت،‌ سندرم کوشینگ و …
 • افرادی که بیماریهای گوارشی دارند:‌ مثل سو جذب، سلیاک، برداشتن قسمتی از روده یا معده
 • افرادی که دچار بیماریهای ریوی مزمن هستند مثل COPD
 • افرادی که دارای مشکلات بدخیمی یا سرطان هستند
 • افرادی که تحت درمانهای دارویی زیر به مدت طولانی هستند:
 • کورتون، ضد تشنج ها مثل کاربامازپین، فنی تونین، داروهای تیروئیدی، هپارین و داروهای شیمی درمانی
 • افرادی که بیماری های التهابی مزمن دارند مثل آرتریت، روماتوئید، فلج اندامها و …
 • افرادی که توده بدنی لاغری دارند بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند
 • و مهم تر از همه افرادی که سبک زندگی نامناسب دارند که شایع ترین علت است. عدم فعالیت ورزشی مناسب. عدم استفاده از کلسیم و ویتامین د در رژیم غذایی روزانه، مصرف سیگار و الکل

 

چگونه پوکی استخوان را تشخیص دهیم؟

تست تراکم استخوان یا وانسیتومتری برای تشخیص این بیماری به کار میرود و برای افراد با شرایط زیر باید انجام شود.

 • زنان بالای ۶۵ سال.
 • زنان یائسه که ریسک بالا برای پوکی استخوان داشته باشند.
 • زنان با یائسگی زودرس.
 • افرادی که تحت درمان طولانی مدت داروی مضر بر استخوان مانند کورتون هستند.
 • افرادی که بیماری دیابت یا بیماری های کلیوی و تیروئیدی دارند.
 • افرادی که سابقه ژنتیکی پوکی استخوان در خانواده خود دارند.
 • افرادی که سابقه شکستگی بدون علت در خانواده خود دارند.

چگونه از پوکی استخوان پیشگیری کنیم؟

هیچ وقت برای شروع پیشگیری از پوکی استخوان زود نیست!

منتظر سن بالا یا شروع یائسگی یا دردهای استخوانی خود نباشید! و اگر دچار پوکی استخوان هستید اقدام برای متوقف کردن این روند هیچگاه دیر نیست.

رژیم غذایی مناسب که حاوی کلسیم و ویتامین د باشد و همچنین ورزش مناسب که فشار بر استخوان ها وارد کند زندگی بدون پوکی استخوان را برای شما فراهم میکند

اگر به شما گفته شده است که دچار نرمی استخوان هستید نه پوکی استخوان نگران شکستگی نباشید. نرمی استخوان یک هشدار است که به تغذیه و ورزش خود توجه بیشتری کنید.

درمان پوکی استخوان با تغذیه مناسب

تمامی مقالات علمی بر تغذیه درست در پیشگیری و درمان پوکی استخوان تاکید دارند.

آیا میدانید چه مواردی برای افزایش تراکم استخوان موثرند؟

آیا این موارد در رژیم غذایی تان به حد کافی وجود دارد؟

یا به صورت قرص مکمل مصرف میشود؟

برای پاسخ به این سوالات با همراه شوید:

دو ماده مغذی برای جلوگیری از پوکی استخوان کلسیم و ویتامین د میباشد. همانطور که گفته شد کلسیم جز اصلی استخوان است و ویتامین د به جذب کلسیم کمک میکند.

مقادیر مورد نیاز این دو ماده در سنین مختلف متفاوت است که در جدول زیر میتوانید مشاهده کنید

گروه سنی مقدار مورد نیاز کلسیم روزانه مقدار مورد نیاز ویتامین د روزانه
کودکان ۱ تا ۳ سال ۷۰۰ میلی گرم ۶۰۰ میلی گرم
کودکان ۴ تا ۸ سال ۱۰۰۰ میلی گرم
نوجوانان ۱۳۰۰ میلی گرم
افراد بالغ ۱۰۰۰ میلی گرم
زنان بالای ۵۰ سال ۱۲۰۰ میلی گرم ۸۰۰ میلی گرم
مردان بالای ۷۰ سال

 

کمبود ویتامین د یکی از شایعترین علل دردهای مزمن عضلانی و خستگی زودرس در افراد جامعه است که با درمان دارویی، علایم بیماری بهبود قابل توجهی می یابد.

لذا در آزمایشات مرتب خود میتوانید در صورت مشاهده علایم، از پزشک خود بخواهید سطح ویتامین د خون شما را مورد بررسی قرار دهد تا در صورت کمبود تحت درمان قرار گیرید.

کلسیم و ویتامین د از چه راههایی تامین میشود؟

برای تامین این مواد مغذی دو راه رژیم غذایی و مکمل ها وجود دارد که بهتر است ابتدا از طریق غذا تامین شوند.

اول غذا!

شیر، ماست، پنیر و کلیه لبنیات، پروتئین ها و حبوبات سرشار از کلسیم هستند.

غذای مناسب پوکی استخوان

بر روی برچسب مواد غذایی به میزان کلسیم محصول توجه کنید. اگر مشکل عدم تحمل به لاکتوز دارید و نمیتوانید شیر حیوانی استفاده کنید میتوانید از شیر های بدون لاکتوز و یا آبمیوه های طبیعی استفاده کنید.

گیاهان با برگ سبز مثل کاهو،‌ کلم بروکلی ۲۰ درصد کلسیم روزانه را تامین میکنند. همینطور انواع ماهی مثل سالمون و ساردین حاوی مقادیر مناسبی از کلسیم هستند.

برای ویتامین د هم میتوانید از آبمیوه های طبیعی، شیر، ماهی سالمون، قارچ، زرده تخم مرغ، جگر و غلات استفاده کنید.

منیزیم و فسفر هم برای کمک به تراکم استخوان مفید هستند و در موادی مثل سیب زمینی، میوه خشک،‌ مغز بادام و گوجه فرنگی یافت میشود.

ویتامین ث به جذب کلسیم کمک میکند و در مرکبات مثل گریپ فروت،‌پرتقال و … به میزان فراوانی وجود دارد.

امگا ۳ نیز به عنوان مکمل کلسیم موثر است و در انواع ماهی وجود دارد

۴ نکته مناسب در رژیم غذایی پوکی استخوان:

 • لبنیات و گیاهان برگ سبز را در رژیم خود قرار دهید به ویژه خانم های یائسه، روزانه حتما ۲ لیوان شیر مصرف کنند.
 • غذاهای دریایی را به برنامه غذاییتان اضافه کنید
 • از انواع آجیل ها و مغز ها به عنوان میان وعده استفاده کنید.
 • مصرف نمک، الکل، سیگار،‌ استخوانهایتان را در معرض خطر قرار میدهد.

دوم مکمل ها

اگر کلسیم و ویتامین د مورد نیاز بدن شما توسط رژیم غذایی به حد کافی تامین نمیشود میتوانید از مکمل ها استفاده کنید.

کلسیم در انواع بسته بندی ها و انواع ترکبیات در بازار موجود است. انواع سیترات کلسیم نیازی به استفاده همراه با غذا ندارند اما انواع کربنات کلسیم برای کمک به جذب باید به همراه غذا مورد استفاده قرار گیرند.

ویتامین د به صورت قرص روزانه یا هفتگی وجود دارد که با توجه به میزان کمبود این ویتامین در بدن شما توسط پزشک معالج تجویز میشود.

اغلب مکمل های کلسیم و ویتامین دی به صورت ترکیبی هم در داروخانه ها موجود است. مصرف مکمل ها برای خانم ها در سنین یائسگی توصیه میشود.

ده عامل مضر برای پوکی استخوان

 • نمک زیاد در رژیم غذایی:‌ نمک دفع کلسیم را افزایش میدهد.
 • ۲- تماشای طولانی تلویزیون: در واقع این مورد نمونه ای از بی تحرکی است که هیچگونه فشاری بر استخوانها وارد نمی‌شود. ورزش و تحرک با ایجاد فشار بر استخوانها باعث قوی تر شدن آنها می‌شود.
 • ۳- دوچرخه سواری طولانی: در دوچرخه سواری و پدال زدن سیستم قلبی و عروقی تقویت میشود، اما استخوانها چطور‌؟ چون در دوچرخه سواری وزن بدن بر روی استخوانها نیست و فشاری بر آنها وارد نمیشود بر خلاف راه رفتن و دویدن که فشار روی استخوانهاست، باعث تقویت استخوان نمیشود. اگر دوچرخه سوار حرفه ای هستید ساعت هایی را در روز به ورزش های تحمل کننده وزن بدن مثل تنیس یا پیاده روی بپردازید تا از استخوانهای قوی برخوردار شوید.
 • ۴- اقامت طولانی در محل تاریک و بدون نور آفتاب بدن در برابر نور آفتاب ویتامین د میسازد. در طول هفته چند بار به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید. ولی بیش از حد این کار را انجام ندهید چرا که قرار گرفتن بیش از اندازه در برابر نور آفتاب میتواند زمینه ساز سرطان پوست شود. از مکمل های ویتامین د هم میتوانید استفاده کنید.
 • ۵- الکل:‌ با اختلال در جذب کلسیم میتواند زمینه ساز کاهش تراکم استخوان شود.
 • ۶-مصرف چای نوشابه و قهوه به مقدار زیاد.
 • ۷-سیگار، افراد سیگاری در معرض شکستگی و ترمیم دیر تر محل شکسته هستند.

 • ۸- مصرف داروهای خاص که در طولانی مدت اثر منفی بر استخوان دارند مانند داروهای ضد تشنج، کورتون و دارو های تیروئیدی
 • ۹- لاغری زیاد:‌ شاخص توده بدنی زیر ۵/۱۸ لاغری شدید محسوب میشود، این افراد در معرض پوکی استخوان و شکستگی هستند. ابتدا باید علت لاغری شناسایی و سپس با ورزش و تغذیه جبران گردد.
 • ۱۰-سقوط و افتادن:‌ با گذشت سن افتادن فرد بسیار خطرناک است و اگر فرد دچار پوکی استخوان باشد احتمال شکستگی با سقوط بسیار بالاست از طرفی استخوان شکسته شده زمان زیادی برای ترمیم نیاز دارد. که بسیاری از افراد بعد از این مراحل هرگز به شرایط قبلی زندگی خود برنمیگردند. راه رفتن آهسته در منزل، استفاده از دستگیره در حمام و راه پله ها از جمله موارد پیشگیری کننده سقوط هستند.

پس با تغذیه مناسب هوای استخوان هایتان را داشته باشید،‌ من دکتر پریسا یوسف فام، روزهای فرد در مطبم هستم و میتونید بیاید تا ویزیت تون کنم، حتما قبل از آمدن وقت رزرو کنید.

دکتر پریسا

رزرو وقت با دکتر پریسا  

 


shoulder-pain.jpg

درد و محدودیت حرکتی شانه مشکلات فراوانی را در زندگی روزمره برای بعضی از افراد میانسال ایجاد می کند. یکی از علل شایع درد شانه به ویژه در خانم های میانسال ، شانه یخ زده ( بیماری فروزن شولدر ) است که در این مقاله شما را با علایم بیماری شانه یخ زده ، و تشخیص و درمان آن بیشتر آشنا می کنیم و در نهایت ورزش برای شانه یخ زده را با تصویر به شما نشان خواهیم داد.

شانه یخ زده ( Frozen Shoulder ) به چسبندگی تدریجی کپسول مفصل شانه گفته می شود که معمولا در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود و از حدود سن ۴۰ سالگی شروع می شود، عموم مردم به چسبندگی کپسول مفصل، چسبندگی شانه می گویند. بیماری های زمینه ای که با این مشکل همراهی دارند عبارتند از: دیابت ، ضربه و کشیدگی شانه ، بیماری های تیرویید ، بیماری های قلبی ریوی ، بیماری های روماتیسمی  و سابقه کانسر ریه یا پستان.

شانه یخ زده چیست

شانه یخ زده چیست

علایم بیماری شانه یخ زده

درد پیشرونده شانه در مراحل اولیه بیماری شانه یخ زده است که بیشتر به صورت درد شبانه می باشد و بیمار قادر نیست روی شانه مبتلا بخوابد و با حرکات بالای سر و برداشتن اجسام سنگین درد تشدید می یابد.

بتدریج چسبندگی و خشکی و محدودیت حرکتی شانه ایجاد می شود و بیمار نمی تواند دستان خود را به راحتی به پشت سر یا پشت تن خود ببرد و در لباس پوشیدن و انجام کارها دچار مشکل می شود.

با درمان مناسب علایم به سمت کاهش درد و بهبود دامنه حرکات شانه پیش می رود.

تشخیص شانه منجمد

از طریق معاینه توسط متخصص طب فیزیکی تشخیص داده می شود .

درمان شانه یخ زده

درمان با توجه به مرحله بیماری متفاوت است. درمان در مراحل اولیه مانع پیشرفت بیماری می شود اما در مرحله خشکی و یخ زدگی شانه ، بهبودی  نیاز به مدت زمان بیشتری دارد. لذا بیماران با شناخت علایم بیماری و مراجعه هر چه سریعتر به متخصص ، می توانند از خشکی پیشرونده شانه جلوگیری کنند.

یخ ، استراحت نسبی ، محدود کردن برداشتن اجسام سنگین ، تزریق داخل مفصلی استرویید برای رفع التهاب موضعیو از همه مهم تر تمرینات ورزشی مناسب ، پایه درمان را تشکیل می دهد. در مراحل بعدی تزریقات داخل مفصلی بیشتر و پی ار پی ، طب سوزنی و در صورت عدم پاسخ ، درمان های دستی زیر بیهوشی و حتی در مواردی جراحی آرتروسکوپیک ضروری خواهد بود.

حرکات ورزشی برای شانه یخ زده

۱_ ورزش پاندولی شانه : با دست سالم به کناره تخت یا صندلی تکیه دهید و دست مقابل خود را آویزان کنید و حرکات جلو عقب و پاندولی درشانه درگیر انجام دهید.

ورزش شانه منجمد
ورزش شانه منجمد

۲_ مطابق شکل یک پارچه را در دو دست خود بگیرید. دست سالم دربالا قرار میگیرد و دست مبتلا را به کمک پارچه  بالا می کشد.

ورزش برای شانه یخ زده
ورزش برای شانه یخ زده

۳_ مطابق تصویر چوبی در دو دست خود بگیرید. و با دست سالم حرکت افقی دهید. دست سالم ، دست مبتلا را  به طور افقی حرکت می دهد.

درمان شانه منجمد با ورزش
درمان شانه منجمد با ورزش
درمان انجماد شانه با ورزش
درمان انجماد شانه با ورزش


arm-pain-1.jpg

تاکنون بعد از حمل بارسنگین یا حرکات مکررآرنج مثل کارهای منزل ، دچار درد در ناحیه آرنج خود شده اید؟ این حالت تحت عنوان آرنج تنیس بازان یا تنیس البو نامگذاری شده است ولی مختص تنیس بازان نیست و بیشتر در خانم های خانه دار که حرکات مکرر آرنج دارند و کیسه های سنگین وسایل خرید راحمل میکنند دیده میشود. در مقاله درمان درد آرنج با طب فیزیکی سایت سلامت دات لایف نکات مفیدی گفته خواهد شد که امیدواریم مورد توجه شما قرار گیرد.

علت بیماری درد آرنج (آرنج تنیس بازان)

علت بیماری درد آرنج کشیده شدن و التهاب محل اتصال عضلات آرنج به استخوان میباشد و حتی ممکن است در اثر کشش، پارگی های ریزی در این محل ایجاد شود.

درمان درد آرنج با طب فیزیکی
درمان درد آرنج با طب فیزیکی

نشانه های بیماری آرنج تنیس بازان :

درد موضعی و نقطه ای قسمت خارجی آرنج که می تواند تا مچ دست انتشار پیدا کند.

معمولا با قرمزی و تورم محل و گزگز و بی حسی در انگشتان و ساعد همراه نیست. در صورت وجود این علایم بیماری های دیگری مطرح میشود.

اقدامات درمانی برای درد آرنج با طب فیزیکی :

درمان به موقع علایم حاد قبل از مزمن شدن بسیار مهم است.

-استراحت دادن به آرنج، بلند نکردن اجسام با وزن بیش از یک کیلو گرم، جلوگیری از حرکات مکرر آرنج برای حدود دو هفته

-در افرادی که با کامپیوتر کار میکنند، تایپ کردن، استفاده طولانی از ماوس و کیبورد باید در دوره حاد علایم  محدود شود .

-استفاده از کیسه یخ در روزهای اول (یخ در تماس مستقیم پوست نباشد و حتما در کیسه های یخ باشد و یا مشمای حاوی یخ را در پارچه ای بپیچید تا از باعث آسیب به پوست جلوگیری شود)  و پس از یک تا دو روز، از کیسه آب گرم استفاده کنید.

-دستورات دارویی ضد التهابی که توسط پزشک تجویز شده باشد ( مانند ایبوبروفن ، ژلوفن و دیکلوفناک ).

-استفاده از باندهای مخصوص آرنج

باند مخصوص آرنج
باند مخصوص آرنج

ورزش برای درمان تنیس البو :

بعد از گذشت مرحله حاد التهابی تمرینات ورزشی کششی و تقویتی برای برگشت حرکات و تقویت عضلات آرنج الزامی است.

ورزش برای درمان تنیس البو
ورزش برای درمان تنیس البو

درمانهای طب فیزیکی : روشهای مختلف درمانی برای این بیماری در مراحل حاد و مزمن وجود دارد : استفاده از دستگاه های گرمای عمقی ، لیزر ، شوک ویو ، طب سوزنی و انواع تزریقات موضعی بافت نرم مثل تزریق کورتون ، تزریق خون خود فرد ، و پی ار پی ( PRP ) در موارد مقاوم به درمانهای ساده

درمان تنیس البو با طب فیزیکی
درمان تنیس البو با طب فیزیک

76.jpg

سندروم تونل کارپ یکی از شایع ترین بیماری هایی است که برای انجام نوار عصب و عضله به کلینیک های نوار عصب و عضله ارجاع داده میشود.

در بیماری سندروم تونل کارپ گزگز ، بی‌حسی ، خواب رفتگی در انگشتان دست و کف دست ایجاد می شود. این علائم در ابتدا به طور موقتی است و بیشتر شب ها بروز می کند ولی به تدریج علائم مداوم می شود و در طول روز هم ادامه دارد در نهایت در صورت عدم تشخیص به موقع و درمان مناسب می تواند باعث تحلیل عضله قاعده شست، ضعف دست و درد مقاوم به درمان شود و بیمار توانایی نگه داشتن اجسام را در دست نداشته باشد.

هر بیماری که با گزگز دست مراجعه می کند تشخیص‌های زیادی می تواند مطرح شود که سردسته تشخیص ها سندروم تونل کارپ است. علل دیگر عبارتند از دیسکوپاتی گردن ، سندروم خروجی قفسه سینه ، انواع نوروپاتی ها ، ضایعات سیستم عصبی مرکزی مثل ام اس و…

برای تشخیص درست هر کدام از موارد فوق تست نوار عصب و عضله به کمک پزشک می آید.


emg-1200x1200.jpg

در دردهای عضلانی خود از چه کسانی کمک بگیریم؟ با بروز مشکل در هر یک از ارگانهای بدن سعی می کنیم به متخصص مربوطه مراجعه کنیم، مثلاً در مورد مشکلات گوارشی به پزشک فوق تخصص گوارش یا در مشکلات قلبی به پزشک متخصص قلب مراجعه می‌کنیم اما آیا اطلاع دارید در مورد مشکلات عضلانی اسکلتی به چه پزشکی می توانید مراجعه کنید؟

PMR مخفف Physical Medicine & Rehabilitation است، طب فیزیکی و توانبخشی یکی از تخصص های پزشکی است که به درمان و پیشگیری بیماری های عضلات اسکلتی مفاصل می پردازد، کلیه اقدامات بصورت غیر جراحی است و ارتقا کیفیت زندگی و تلاش برای زندگی بدون درد هدف از این رشته می باشد.

معرفی رشته طب فیزیکی و توانبخشی

این رشته یکی از تخصص های پزشکی می باشد که متخصصین این رشته بعد از گذراندن دوره پزشکی عمومی و پذیرفته شدن در امتحان دستیاری یا تخصص وارد رشته طب فیزیکی و توانبخشی می شوند و بعد از ۳ سال دوره رزیدنتی و اخذ بورد تخصصی فارغ التحصیل می شوند.

هدف این رشته پیشگیری درمان و توانبخشی بیماری های عضلانی اسکلتی و ارتقای کیفیت زندگی افراد ناتوان است.

حوزه فعالیت رشته طب فیزیکی و توانبخشی در سه قسمت تقسیم بندی می شود:

طب فیزیکی :

درمان غیر جراحی آسیب ها و دردهای عضلانی اسکلتی مثل درمان های غیر جراحی دیسک کمر ، گردن ، درمان اسپاسم عضلانی در ستون فقرات ، دردهای بین دو کتف ، نقاط ماشه ای ، آرتروز مفاصل مثل زانو ، شانه ، مچ ، کشیدگی و التهاب تاندون ها مثل تاندونیت شانه مچ دست و…

پیچ خوردگی مچ پا ، التهاب پاشنه پا پیشگیری و درمان پوکی استخوان

روش های درمان فیزیکی عبارتند از:

تجویز دارو – ورزش درمانی ، درمان های دستی یا مانیپولاسیون ، تزریقات تخصصی داخل مفصلی مثل تزریق استروئید ، ژل هیالورونیک ، پی آر پی و اوزون درمانی

تزریقات تخصصی اطراف دیسک مهره ای گردن و کمر

روش های درمانی فیزیوتراپی – لیزر درمانی ، شاک ویو درمانی

تجویز ارتروز ، پروتز و کفش و کفی طبی

توانبخشی :

برای بیماران دچار ضایعات مزمن مثل سکته ی مغزی یا بیماری های ارثی مادرزادی مهمترین هدف درمانی استقلال در انجام کارهای روزمره است که این هدف در قالب تیم های توانبخشی بستری یا سرپایی دنبال می‌شود.

تیم های توانبخشی در زمینه توانبخشی قلبی ریوی ، توانبخشی بیماریهای مزمن ، توانبخشی ضایعات مغزی مثل سکته مغزی فعالیت دارند.

الکترودیاگنوز ( نوار عصب و عضله )

یک روش تشخیصی است برای موارد زیر

 • گزگز و بی حسی دست و پا با احتمال گیر افتادگی و تنگی کانال مچ دست و پا
 • بررسی آسیب های عصبی ناشی از بیماری‌ها مثل دیابت ( نوروپاتی دیابتی )
 • بررسی محل آسیب عصب و میزان ترمیم قبل و بعد از اعمال جراحی
 • بررسی درگیری عصب در دیسک های گردن و کمر
 • تشخیص بیماریهای عصبی ، عضلانی مادرزادی یا اکتسابی

حقوق تمامی محتوا برای دکتر پریسا محفوظ است.