درمان آرتروز زانو با اوزن تراپی

COVER-1.jpg

آرتروز زانو یک ناهنجاری شایع هست که با درد، گرفتگی و نقص در عملکرد مشخص میشه.

آرتروز زانو با از بین رفتن طبیعی غضروف ها با گذشت زمان ایجاد میشه. هنگامی که عضروف های اطذاف مفصل از بین زفتند و استخوان ها بر روی همدیگه کشیده شدند ورم مفصل ایجاد میشه.

روش های مختلف درمانی مورد استفاده برای آرتروز انو شامل درمان دارویی ضد التهابی، فیزیوتراپی زانو، روش های کم تهاجمی و در نهایت در موارد ضروری جراحی، می باشند.

تا به امروز، مطالعات متعددی در مورد استفاده داخل مفصلی ازون، از اکسیژن در آرتروز زانو و مزایای بالقوه درمانی آن انجام شده.

اوزن تراپی در درمان آرتروز زانو

آرتروز یک بیماری سایشی تخریبیه که باعث درد، اختلال در عملکرد و فعالیت های روزانه میشه. در آرتروز زانو، تخریب غضروف و استخوان تحتانی به همراه تنگ شدن فضای مفصلی اتفاق میفته. علاوه بر عوامل بیومکانیکی، ضربه و چاقی، التهاب نقش مهمی رو در ایجاد آرتروز ایفا میکنه.

گزینه های درمانی برای آرتروز دردناک زانو اغلب رضایت بخش نیستن، چون ۴۰٪ از بیماران درد مداوم بعد از عمل رو پس از آرتروپلاستی کامل زانو گزارش میدن. در حال حاضر هیچ درمانی برای آرتروز زانو وجود نداره که بتونه پیشرفت ساختاری مربوط به این بیماری رو کم کنه. بنابراین اهداف اصلی درمان ارائه تسکینی برای علائم، بهبود عملکرد مفاصل و تأخیر در جراحی هست.

یکی از اقدامات اصلی درمان های داخل مفصلی ، اعم از کورتیکواستروئیدها تا اسید هیالورونیک (HA) و محصولات بیولوژیکی برای کاهش ناراحتی های التهابی در مفصل هستند. در سالهای اخیر، علاقه فزاینده ای به اثرات ازون وجود داشته که میتونه با خیال راحت از طریق داخل مفصل انجام بشه و به دلیل سهولت روشهای آماده سازی ، استفاده از این روش در محیط های سرپایی به صورت پیوسته در حال افزایشه. تزریق اوزن یکی از تزریقات داخل مفصله که در کلینیک تخصصی طب فیزیکی انجام میشه. تزریق اوزن به رفع التهاب و کمک به ترمیم بافت به ویژه در انواع آرتروز کمک میکنه.

آیا ازون درمانی به آرتروز کمک میکنه؟

باتوجه به تحقیقات انجام شده، به طور گسترده ای پذیرفته شده که ازون دارای خواص بیولوژیکی ایجاد کننده بی حسی، اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هست که با فعال شدن متابولیسم سلولی و مهار سنتز پروستاگلاندین سبب کاهش ورم و التهاب و در نتیجه کاهش درد و بهبود عملکرد زانو انجام میشه. این کار با استفاده از یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی با افراد مورد مطالعه که در یک دوره سه بار تزریق OOT یا HA را دریافت می کنند، انجام گرفته است.

ازون اکسیژن داخل مفصلی چندین دهه هست که در حوزه پزشکی مورد استفاده قرار میگیره. مقالات جدید نتایج امیدوارکننده ای در مورد اثر اکسیژن-ازون در آرتروز زانو گزارش داده اند.

چگونه ازون میتونه به افراد مبتلا به آرتروز زانو کمک کنه؟

ازون بیش از یک قرنه که در درمان پزشکی برای درمان بیش از ۱۰۰ بیماری مورد استفاده قرار گرفته است. ازون به دلیل خواص ضد باکتریایی خودش ، برای درمان زخم ها و عفونت ها و ضدعفونی آب آشامیدنی نیز استفاده میشه. با توجه به مزایای ازون که به وضوح مشاهده میشه ، محققان شروع به مطالعه سیستماتیک اثرات بیماری ها و اختلالات خاص انجام داده اند.

یک مطالعه جدید درباره ازون درمانی نشان داده که ازون میتونه به طور موثر درد ناشی از آرتروز زانو را کاهش بده و عملکرد اون رو بهبود ببخشه. بر اساس نتایج مطالعه ، دانشمندانی که این آزمایش رو انجام دادند، درمان را هم بی خطر می دانند. اوزن میتونه جایگزین خوبی برای کورتون در درمان دردها و التهابات مفصلی باشه.

یک تحقیق که در PLoS One منتشر شد که شامل مطالعه روی ۹۸ بیمار مبتلا به آرتروز زانو بود. نیمی از بیماران هفته ای یکبار در طول ۸ هفته در مفاصل زانو خود تزریق اوزن داشتند و نیمی دیگر تزریق تسکین دهنده رو انجام دادند.

پس از گذشت دو ماه از درمان، محققان همه بیماران رو از لحاظ درد زانو و عملکرد زانو آزمایش کردند و دریافتند کسانی که ازون دریافت کردند نسبت به افرادی که تسکین دهنده استفاده کردند، به طور قابل توجهی درد کمتر و عملکرد زانوی بهتری دارند.

این بیماران درد کمتر و عملکرد داشتند و همچنین در آزمایش تعادل و ریسک عملکرد بهتری نسبت به گروه تسکین دهنده داشتند.

از بین نزدیک به ۱۰۰ بیمار مورد مطالعه، هیچ یک عوارض جانبی جدی گزارش نکردند.

بر اساس این نتایج ، محققان به این نتیجه رسیدند که ازون درمانی یک روش ایمن موثر برای درمان آرتروز زانو هست. آنها دریافتند افرادی که ازون در مفاصل زانو تزریق می کنند نه تنها با خیال راحت درد زانو رو کاهش میدن بلکه از عملکرد بهتر زانویشان نیز لذت می برند و احتمال مشکلات مرتبط با آرتروز زانو مانند زمین خوردن تصادفی رو کمتر دارن.

روش های مخصوص ازون درمانی که اثر مثبت خودشان رو می گذارند به طور کامل درک نشده اند، اما تحقیقات نشون میده که ازون بر سیستم ایمنی تأثیر مثبت میذاره – تا حدی به عنوان یک آنتی اکسیدان و جلوگیری از یک فرآیند مضر معروف به نام تنش اکسیدکننده عمل میکنه.

با توجه به پتانسیل ازون این روش نه تنها به آرتروز کمک میکنه بلکه در چندین مشکل پزشکی دیگر هم کاربرد داره. تحقیق در مورد برنامه های کاربردی بالقوه این درمان و عملکرد این برنامه به احتمال زیاد ادامه پیدا خواهد کرد. با جمع آوری داده های بیشتر ، ما بهتر میتونیم از قدرت درمانی آن برای بهبود زندگی استفاده کنیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان اوزون تراپی برای آرتروز زانو و یا رزرو نوبت کلیک کنید. 

رزرو وقت با دکتر پریسا  

سازوکار ازون درمانی برای آرتروز چیه؟

ازون درمانی راهی برای تزریق ازون به بدنه. گاهی اوقات اتوهموتراپی (autohemotherapy) نامیده میشه. پزشکان از ازون که نوعی اکسیژن قوی هست و یک گاز طبیعیه استفاده و اون رو با خون بیمار مخلوط می کنند. سپس مجدداً در بدن شما تزریق میشه تا به بدن شما در مقابله بهتر با علائم آرتروز کمک کنه. گاز اوزون برای بهبود اکسیژن دریافتی و تقویت پاسخ سیستم ایمنی بدن استفاده میشه.

بعد از اوزن ترابی جریان خون در مفاصل افزایش پیدا میکنه و همچنین اکسیژن رسانی به مفصل زانو بهتر انجام میشه و به این ترتیب سلول های داخلی مفصل زانو برای ترمیم بافت آسیب دیده زانو تحریک میشن.

اوزن با بهبود اکسیژن رسانی و جریان خون باعث جلوگیری از تخریب بیشتر مفصل و کمک به بازسازی و ترمیم غضروف مفصلی میشه بنابراین اوزن علاوه بر تسکین درد در آرتروز، نقش درمان و غضروف ساز نیز دارد.

فواید اوزن تراپی برای ورزشکاران

ورزشکاران معمولا در طول دوران زندگی ورزشی خودشون دچار آسیب های مختلفی میشن. برای حفظ سلامتی و درمان ورزشکاران و بهبود عملکرد اونها روشهای زیادی وجود داره اما یکی از جدیدترین روش ها اوزون تراپی هست که علاوه بر درمان بیماری هایی مثل آرتروز زانو، باعث افزایش ظرفیت اکسیژن رسانی بدن در ورزشکاران میشه.

از جمله فواید اوزن تراپی برای ورزشکاران :

 • کاهش تورم و درد ناشی از آسیب های ورزشی و تسریع روند بهبود آسیب ها
 • افزایش اکسیژن رسانی به تمام بافت ها و سلول های بدن.
 • جلوگیری از دردهای عضلانی پس از فعالیت های سنگین.
 • فواید اوزون تراپی در ورزشکاران

بعد ازون تراپی چه احساسی دارید؟

مواردی شامل سوزش چشم، سرفه، تهوع، سبکی سر یا سردرد خفیف محتمله. این علائم موقتی هستند و معمولاً مدت کوتاهی پس از درمان برطرف میشن. این موارد ممکنه یک واکنش بهبودی باشند. نام فنی “سم زدایی” یا احساس بدتر شدن قبل از احساس بهتر شدنه.

چند بار باید ازون درمانی انجام دهیم؟

بسته به‌شدت بیماری، درمان‌ها معمولاً ۳ بار در هفته انجام میشن تا بهبودی سریع ایجاد بشه. درمان‌ها رو میشه یک‌بار در هفته انجام داد، اما درمان‌های بیشتر باعث افزایش زمان بهبود میشن.

 

ازون چقدر در بدن شما باقی میمونه؟

عوارض اوزن درمانی برگشت‌پذیر هستند. بهبود و برگشت به حالت اولیه از چند ساعت تا ۴۸ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض ازون بالا صورت می‌گیره.

 

در صورتی که در مورد اوزن تراپی سوالی دارید میتونید سوالاتتون رو در قسمت کامنت مطرح کنید. اگر نیاز به مشاوره دارید بنویسید تا باهاتون تماس بگیریم.

من دکتر پریسا یوسف فام روز های فرد برای ویزیت در مطبم هستم ولی حتما وقت رزرو کنید.

دکتر پریسا یوسف فام

 

رزرو وقت با دکتر پریسا  


1 دیدگاه

 • حمیده

  بهمن ۶, ۱۴۰۱ در ۷:۰۳ ب٫ظ

  سلام . من خانم ۳۷ساله با قد ۱۶۵و وزن ۶۷میباشم حدودا ۴سالاست زانوم درد میکند در عکس رادیولوژی دکتر تشخیص دادن ارترز خفیف دارم ولی خیلی اذیت میکند میخواستم بدانم این تزریقها چه مدت در بدن میماند

  پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


حقوق تمامی محتوا برای دکتر پریسا محفوظ است.